Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-24, 18:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji

Efekt wichury [fot. Mario]
Efekt wichury [fot. Mario]
Zerwany dach Teatru im. Jana Kochanowskiego [fot. Mario]
Zerwany dach Teatru im. Jana Kochanowskiego [fot. Mario]
Efekt wichury [fot. Mario]
Efekt wichury [fot. Mario]
Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym wiatrem. Od wczorajszego wieczora straż pożarna w całym regionie interweniowała około 260 razy.
Silnie wiało w całym województwie, w porywach nawet do 110 kilometrów na godzinę. Szczególnie wiatr dał się we znaki jednak na północy regionu w powiatach - namysłowskim, opolskim, kluczborskim i oleskim, gdzie pod jego siłą - między innymi - zawaliła się stodoła.

- W kilku powiatach wzmocniliśmy obsady stanowisk kierowania, co ułatwiło nam prowadzenie działań - mówi młodszy brygadier Dariusz Gieroń, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Najpoważniejsze uszkodzenia, to 20 budynków. Głównie są to dachy, w jednym przypadku mówimy o przewróconej ścianie budynku gospodarczego. Uszkodzonych zostało osiem pojazdów. Do tego powalone drzewa, zerwane linie energetyczne. Co najważniejsze w żadnym z tych zdarzeń nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych.

- Zdarzeń było bardzo dużo, a działania utrudniały warunki - dodaje kapitan Piotr Bibułowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Zdarzenia były związane przede wszystkim z usuwaniem powalonych drzew. Usuwaniem miejscowych zagrożeń, czyli na przykład naderwanych dachów, czy uszkodzonych konstrukcji budowlanych i zabezpieczeniem tych miejsc. To były często miejsca trudno dostępne, gdzie strażacy musieli dojechać samochodem terenowym, w tereny leśne i musieli używać ciężkiego sprzętu mechanicznego.

W nocy wiatr uszkodził między innymi dach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wichura zerwała część poszycia na najwyżej kondygnacji budynku.

- Dach ma kilka warstw,więc mówimy tylko o zewnętrznej warstwie - informuje Norbert Rakowski, dyrektor placówki. - Najważniejsze w tym momencie jest to, że działamy i zabezpieczamy teren, ponieważ ważne jest dla nas zdrowie ludzi, żeby nic się z niego nie odczepiło. Poinformowaliśmy pobliskie przedszkole, żeby dzieci nie wychodziły na dwór w tym momencie, a przynajmniej od strony teatru. Na szczęście jesteśmy ubezpieczeni. Nie ma żadnych przecieków, także jest to zewnętrzne zniszczenie.

Ostatnio z wichurami Opolszczyzna zmagała się zaledwie dwa tygodnie temu. Według Sławomira Mitrusa z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, do takich sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

- Wzrost temperatury powoduje zmianę cyrkulacji w atmosferze, powoduje, że coraz częściej powinniśmy się spodziewać ekstremalnych zjawisk pogodowych - mówi Mitrus. - Właśnie takich jak wichury. Obecnie są coraz częstsze, coraz silniejsze. Powinniśmy się spodziewać, że z tymi zjawiskami musimy się już zaprzyjaźnić.

2. stopień alarmowy obowiązywał do szóstej rano. Niemniej przynajmniej do jutra (25.02) musimy liczyć się, że nadal wiatr będzie dość silny. Według synoptyków będzie osiągał prędkość od 55 do 60 kilometrów na godzinę.
młodszy brygadier Dariusz Gieroń
kapitan Piotr Bibułowicz
Norbert Rakowski
Sławomir Mitrus

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej 2024-11-22, godz. 15:30 Dramatyczne warunki życia mieszkanki powiatu nyskiego. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] 92-letnia mieszkanka Burgrabic mieszka w warunkach urągających ludzkiej godności. Taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Po interwencji Radia Opole ma się… » więcej 2024-11-22, godz. 15:25 Opole: kolizja na Nysy Łużyckiej zakończona wysokim mandatem Do zderzenia trzech samochodów osobowych doszło w Opolu na ul. Nysy Łużyckiej. » więcej 2024-11-22, godz. 14:41 Wypłacanie zasiłków powodziowych. "Mimo początkowych problemów gminy reagują błyskawicznie" Reakcja ze strony gmin na złożone wnioski o zasiłki przez poszkodowanych w powodzi jest natychmiastowa - poinformował Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolsk… » więcej 2024-11-22, godz. 13:58 Trwa dogaszanie zakładu ślusarskiego w Smardach Górnych Pożar w zakładzie ślusarskim w Smardach Górnych. Straż otrzymała informację o zdarzeniu dziś (22.11) po godzinie 12:00. Na miejscu jest 9 zastępów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »