Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-21, 10:39 Autor: Jacek Rudnik

Pilotażowy ministerialny program oferuje samorządom znaczną pomoc przy tworzeniu Centrów Usług Społecznych. Wnioski można składać do końca marca

Kazimierz Kuberski [fot. Paula Hołubowicz]
Kazimierz Kuberski [fot. Paula Hołubowicz]
Centra Usług Społecznych mają stworzyć nową jakość pomocy społecznej, dzięki czemu w jednym miejscu osoby niepełnosprawne, rodziny w trudniej sytuacji materialnej, seniorzy otrzymają niezbędne wsparcie. Ogłoszony przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg konkurs na pilotaż tworzenia i funkcjonowania Centrum Usług Społecznych przewiduje powstanie 30 takich placówek w kraju. Po ocenie ich funkcjonowania mogą być podjęte decyzje o tworzeniu kolejnych. Goszczący w Opolu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski wskazywał na korzyści płynące z pilotażowego rozwiązania.
- Zachęcam opolskie samorządy, by takie centra zakładać - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski, pytany o prezydencką inicjatywę tworzenia w gminach Centrów Usług Społecznych.

Pilotażowy program ma być realizowany w 30 gminach w Polsce, a na ich działalność Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wydać 100 mln zł, pozyskane z funduszy europejskich.

- Każda gmina może otrzymać w ramach tego konkursu od 2,5 do 5 mln złotych na przygotowanie Centrum Usług Społecznych w swojej gminie, jeżeli zdecyduje się sama, albo w porozumieniu z inną, jedną lub dwiema sąsiadującymi gminami - wyjaśniał minister Kazimierz Kuberski.

W ramach programu wsparcia samorządy mogą tworzyć jednostki koncentrujące różnego rodzaju świadczenia w jednym miejscu, a chodzi między innymi o opiekę społeczną, integrację zawodową, czy promowanie kultury:

- Trochę zmieniamy profil tych usług i mógłbym wymienić ich kilka, takich podstawowych, jak pomoc senioralna, pomoc dla matek z małymi dziećmi oraz osoby niepełnosprawne, to są te główne grupy, na których się skupiamy. Ale są też potrzeby zdrowotne, kulturalne, edukacyjne - dodał rozmówca Radia Opole.

W ustawie jest zapisanych 14 różnego rodzaju aspektów pomocy dla mieszkańców, ale jak dodał minister Kuberski, samorządy mogą ten "katalog" rozszerzać.

W ocenie ministra Kuberskiego nie ma ryzyka zwolnień w reformowanych centrach pomocy rodzinie, wręcz przeciwnie, zwiększenie zakresu usług, rodzajów działalności stwarza konieczność tworzenia dodatkowych etatów.

Nabór do pilotażowej wersji, gdzie 30 wybranych samorządów z całej Polski dostanie od 2,5 do 5 milionów złotych wsparcia na utworzenie CUS przedłużono do końca marca.

Dopuszczalne jest utworzenie jednego Centrum Usług Społecznych także dla dwóch lub większej liczby gmin.
Kazimierz Kuberski 01
Kazimierz Kuberski 02

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 11:30 Spisujemy się najlepiej. Opolszczyzna prowadzi w statystykach Narodowego Spisu Powszechnego Opolszczyzna nadal krajowym liderem w Narodowym Spisie Powszechnym. Jak informuje Urząd Statystyczny, w naszym regionie dane przekazało ponad 54 proc. mieszkańców… » więcej 2021-07-29, godz. 10:53 Raport MZ: ostatniej doby potwierdzono blisko 170 nowych zakażeń w kraju. W regionie zakaziły się 4 osoby [INFOGRA… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 4 na Opolszczyźnie. Zmarło 5 kolejnych chorych, z czego 4 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-07-29, godz. 10:45 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę" Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-29, godz. 10:00 Opole: już w sierpniu kierowcy przejadą poszerzoną obwodnicą Piastowską. Prace są na ukończeniu - Nieco wcześniej niż planowaliśmy, bo w sierpniu nastąpią odbiory techniczne dodatkowych dwóch pasów ruchu w ciągu obwodnicy Piastowskiej - poinformowała… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Spadek liczby szczepień w powiecie prudnickim. "Nie możemy być niezaszczepieni, bo narażamy nie tylko swoje życie" Dramatycznie spadła liczba szczepień przeciw COVID -19 w powiecie prudnickim. Mimo słabej frekwencji, tamtejsze starostwo zdecydowało, że nadal będzie funkcjonował… » więcej 2021-07-29, godz. 08:15 Krapkowicki szpital w sobotę będzie nieczynny. Powodem jest wymiana systemu elektrycznego Szpital w Krapkowicach w sobotę (31.07) przez kilka godzin będzie nieczynny. W budynku zostanie wyłączony prąd. Jest to niezbędne, aby elektrycy mogli wymienić… » więcej 2021-07-29, godz. 07:00 W niedzielę ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu opolskich parafiach W niedzielę (01.08) ruszą szczepienia przeciw COVID-19 w dziesięciu parafiach w regionie. Wojewoda opolski porozumiał się w tej sprawie z biskupem. To jedno… » więcej 2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »