Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-15, 16:12 Autor: Daniel Klimczak

Lubsza planuje podwyżki cen za odbiór odpadów. Najbardziej odczują je większe rodziny

Śmieci [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Śmieci [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od kwietnia mieszkańcy gminy Lubsza zapłacą więcej za odbiór odpadów. Po zmianie cena usługi w przypadku selektywnej zbiórki wyniesie 21 złotych za osobę.
To oznacza, że podwyżkę najmniej odczują osoby samotne, które płacić będą o złotówkę więcej niż dotychczas. Zmiany o wiele mocniej uderzą po kieszeni większe rodziny, w przypadku których stosowano niższe stawki za osobę. W przypadku czteroosobowych i większych gospodarstw, daje to podwyżkę z 62 na 84 złote miesięcznie. Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski, winą za planowane podwyżki obarcza między innymi niewielką konkurencję i politykę władz centralnych.

- Zmieniają się ceny na składowiskach. Polska jest nieprzygotowana, nie ma pomysłów rządowych, mających na celu zagospodarowanie odpadów. Nie powstają nowe firmy prowadzące recykling, jak też nie ma spalarni. Ceny rosną, energia drożeje, najniższa krajowa rośnie - dodaje.

Zdaniem samorządowca, zatrzymanie trendu podwyżek może stać się możliwe po wprowadzeniu rozwiązań, które umożliwią szybsze zagospodarowanie odpadów trafiających na składowiska.

Gmina zapowiada także, że w przyszłości będzie chciała obniżyć stawki za odbiór śmieci. Ma to być możliwe dzięki bonifikacie dla gospodarstw posiadających kompostowniki. Na razie nie wiadomo jednak, ile będzie można w ten sposób zaoszczędzić i kiedy pojawi się taka możliwość.
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2020-10-27, godz. 13:20 Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki pomogli uratować życie zawałowca Do zdarzenia doszło w środku dnia w centrum Kędzierzyna-Koźla. Starsi posterunkowi Sebastian Roter i Bartosz Mościcki zajęci byli kontrolą kierowcy, gdy… » więcej 2020-10-27, godz. 12:53 Osobówka zderzyła się z autobusem MZK. Nikomu nic się nie stało Samochód osobowy zderzył się o poranku z autobusem MZK na ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2020-10-27, godz. 12:45 W Nysie może powstać rehabilitacja kardiologiczna. "Chcemy zabezpieczać pacjentów przed ponownymi interwencjami" Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca chcą rozwijać swą obecną działalność prowadzoną w Nysie. Prywatna spółka chce pomagać w powrocie do zdrowia między… » więcej 2020-10-27, godz. 12:05 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin i Martyna Nakonieczny apelują do radnych sejmiku o przyjęcie Samorządowej Karty… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego pochylą się dziś (27.10) nad petycją Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie przyjęcia tzw. Samorządowej Karty… » więcej 2020-10-27, godz. 11:45 Matka, dziadek i konkubent gwałcili dzieci. Będzie kasacja w głośnej sprawie z Krapkowic Według prokuratury, matka, jej konkubent i dziadek wielokrotnie gwałcili ze szczególnym okrucieństwem trójkę małych dziewczynek. W styczniu tego roku Sąd… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Samorządowcy ws. wyroku TK. Oświadczenie członków stowarzyszenia Samorządy dla Polski 61 samorządowców z kraju skupionych wokół stowarzyszenia Samorządy dla Polski podpisało się pod oświadczeniem ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który… » więcej 2020-10-27, godz. 10:47 Przyjęcia tylko w przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu. USK w Opolu ogranicza planowe działania Ograniczenia w planowych przyjęciach i zabiegach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Taką rekomendację wydał placówce Narodowy Fundusz Zdrowia… » więcej 2020-10-27, godz. 10:42 MZ: 16 300 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Na Opolszczyźnie liczba zakażonych wzrosła do 8362, nie… 16 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem przybyło w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju, w tym na Opolszczyźnie - 385. Z powodu COVID-19 zmarło w Polsce… » więcej 2020-10-27, godz. 10:11 M.Ociepa: "Dyskusja o aborcji jest szalenie poważna i wymaga pokory" Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia, w rozmowie 'W cztery oczy' przyznał, że dozwolone są manifestacje w tej sprawie, o ile ich przebieg mieści się w granicach… » więcej 2020-10-27, godz. 10:00 Ograniczenia w dobrodzieńskim magistracie. Wideofon i obsługa przy pleksi na parterze Ograniczony został bezpośredni dostęp do Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu ze względu na rozwój epidemii koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***