Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-13, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pamięć o ukraińskim ludobójstwie ciągle jest żywa w gminie Prudnik

Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Ludobójstwo mieszkańców Puźnik na Kresach upamiętniono w Niemysłowicach, w gminie Prudnik. 13 lutego 1945 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na tę polską wieś pod Buczaczem w województwie tarnopolskim. Dzisiaj tej miejscowości nie ma na mapach. Jej mieszkańców przesiedlono m.in. do Niemysłowic pod Prudnikiem.
- Banderowcy zaatakowali naszą wieś ok. czwartej nad ranem - wspomina Władysława Krowicka, była mieszkanka Puźnik. - Szli i palili. Dużo domów było krytych słomą. Co oni tam namordowali. U Borkowskich w rowie leżała kupa ludzi. Całe rodziny poszły. Przeszło sto osób u nas zamordowali. Matko Boska, nawet wieszali polskie kobiety na elektrycznych słupach.

75 rocznicę zbrodni w Puźnikach upamiętniły władze Prudnika.

- Na cmentarzu w Niemysłowicach oddaliśmy hołd bestialsko zabitym na Kresach - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Jest tam pomnik upamiętniający ten mord. Część pozostałych przy życiu mieszkańców Puźnik została po wojnie osiedlona właśnie w Niemysłowicach. Tam ta pamięć o kresowym rodowodzie jest kultywowana.

- Mieszkańcy wracają do tych wspomnień, a wydarzenia te przypomina pomnik - mówiła Małgorzata Szewczuk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice - „Bukowy Las”. - W lipcu będziemy się starali bardziej uroczyście obchodzić rocznicę rzezi wołyńskiej. W organizację tych uroczystości zaangażuje się wraz z parafią nasze stowarzyszenie.

Masakry polskich cywilów w Puźnikach dokonał kureń UPA pod dowództwem Petro Chamczuka „Bystrego”. Pomnik temu zbrodniarzowi wojennemu postawili współcześni Ukraińcy w Czortkowie, w obwodzie tarnopolskim. W Polsce 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Władysława Krowicka
Jarosław Szóstka
Małgorzat Szewczuk

Wiadomości z regionu

2020-10-01, godz. 15:30 Radni KO z Opola wracają do pomysłu sprzed 2 lat. Chcą dać seniorom bezpłatny dostęp do hydraulika i elektryka 'Fachowiec dla seniora' - to propozycja radnych Koalicji Obywatelskiej w Opolu. Chodzi o zapewnienie osobom starszym możliwości bezpłatnego wezwania hydraulika… » więcej 2020-10-01, godz. 14:58 Znieważyli Ukraińca i grozili mu śmiercią. Zostali skazani i przez pół roku będą pracować społecznie 6 miesięcy ograniczenia wolności dla dwóch mężczyzn za znieważenie z powodu przynależności narodowej. » więcej 2020-10-01, godz. 14:00 Policja na urodzinach! To był prezent dla 12-letniego Kacpra Spotkanie z mundurowymi, poznanie wyposażenia radiowozu, akcesoriów policyjnych, a na deser - tort z policyjnym logo. To wszystko dla 12-letniego Kacpra zorganizowali… » więcej 2020-10-01, godz. 13:30 Odnowione pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. To szansa na lepszą pracę Opolscy uczniowie szkół gastronomicznych mogą już korzystać z nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy… » więcej 2020-10-01, godz. 13:15 Przyszli aktorzy na razie nie będą szkolić się w Nysie. Uczelnia jednak nie rezygnuje z rozwoju oferty, także w innych… Nyska uczelnia musi jeszcze poczekać z rozpoczęciem kształcenia przyszłych gwiazd teatru czy kina. Wniosek o utworzenie kierunku aktorskiego został odrzucony… » więcej 2020-10-01, godz. 12:30 Ponad 4 kilogramy marihuany i 70 krzaków konopi przechwycili kluczborscy policjanci Plantację marihuany zlikwidowali kluczborscy policjanci w gminie Wołczyn. Na nieużytkach rolnych kryminalni zabezpieczyli 70 krzaków konopi w różnych fazach… » więcej 2020-10-01, godz. 11:26 Zmiany na mapie powiatów zagrożonych epidemicznie. Od soboty nowy układ Powiat głubczycki pozostanie w 'strefie czerwonej', brzeski i oleski w 'strefie żółtej' zagrożenia epidemicznego - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady… » więcej 2020-10-01, godz. 11:03 Raport MZ: w kraju blisko 2000 kolejnych infekcji i 30 zgonów. Województwo opolskie ma najmniej nowych zarażeń [AK… 21 nowych zarażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie… » więcej 2020-10-01, godz. 10:15 "Zapominamy o koronawirusie". Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje coraz więcej pacjentów z COVID-19 O przestrzeganie reżimu sanitarnego zaapelował w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej… » więcej 2020-10-01, godz. 09:32 Mamy ostrzeżenie hydrologiczne. Możliwe wezbranie wód w rzekach regioniu Do godziny 21.00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla zlewni górnej Odry i Osobłogi. Zgodnie z prognozami możliwe jest w tych miejscach wezbranie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***