Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-12, 17:24 Autor: Daniel Klimczak

Nysa ponownie przegrywa spór o bon wychowawczy. "Wierzymy, że NSA przyzna nam rację"

Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Nysa kolejny raz przegrała proces w sprawie gminnego bonu wychowawczego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu unieważnił ostatnią uchwałę rady miasta w sprawie tego świadczenia.
Zgodnie z zasadami ustalonymi przez samorząd, wsparcie należy się w pierwszej kolejności dzieciom wychowywanym przez rodziców w związku małżeńskim. Skargę na uchwałę wniósł wojewoda opolski, którego służby prawne przedstawiły zastrzeżenia do tych zapisów. W jego opinii przyznawana przez gminę pomoc nosi znamiona dyskryminacji, gdyż wyklucza korzystanie z niej przez dzieci z niepełnych rodzin.

Mimo, że sąd przyznał rację wojewodzie, to burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaznacza, że nie można mówić o porażce gminy.

- Konsekwentnie przegrywamy sprawy w sądzie opolskim - w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i konsekwentnie też odwołujemy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie czeka nas rozprawa. I ja osobiście głęboko wierzę, że NSA przyzna rację Nysie, która wspiera, zgodnie z konstytucją, rodziny, w pierwszeństwie dla małżeństw - mówi.

Gmina jednak będzie wypłacać świadczenie na dotychczasowych zasadach, dopóki orzeczenia w sprawie nie wyda Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Dodajmy, to nie pierwsza przegrana przez nyski urząd miejski sprawa dotycząca bonu. WSA już trzy razy unieważniał uchwały dotyczące tego świadczenia. Przypomnijmy, wcześniej zapisy uchwały kwestionowała jedna z mieszkanek gminy, która z racji samotnego wychowywania dwójki dzieci, nie otrzymała prawa do świadczenia. W sprawie interweniował także rzecznik praw obywatelskich.

Przypomnijmy, że w ramach Nyskiego Bonu Wychowawczego, gmina wypłaca co miesiąc 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko wieku od 13. miesiąca do 6. roku życia.
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »