Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-29, 22:00 Autor: Daniel Klimczak

Kolejne mieszkanie wspomagane w regionie. Z pomocy skorzystała rodzina z Brzegu

Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
W Brzegu przekazano dziś (29.01) do użytku kolejne w regionie mieszkanie wspomagane. Dzięki takim rozwiązaniom, osoby niepełnosprawne będą mogły dłużej zachować samodzielność.
Inicjatywa to efekt współpracy instytucji z województw opolskiego i łódzkiego. Łącznie w tym roku do użytku oddanych zostanie 7 tego typu mieszkań, w tym 3 na Opolszczyźnie. Jak wskazuje burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, program adresowany jest przede wszystkim do seniorów i osób dotkniętych chorobami neurologicznymi.

- Pozwala im funkcjonować w środowisku. Dodatkowo jest też pewien bonus w postaci usług, które są refundowane. Do kwoty około 700 złotych płacony jest czynsz, woda, światło, gaz. Dodatkowo taka osoba może korzystać z opieki pracownika socjalnego, asystenta, opiekuna, rehabilitanta - wymienia.

Zdaniem wicemarszałka województwa opolskiego Romana Kolka, program pozwoli na wypracowanie skutecznych modeli wsparcia, które w przyszłości będą mogły być powielane także w innych miejscach.

- To, że stworzymy mieszkanie w warunkach pozbawionych barier to jest niesłychanie ważne, ale dajemy także model pokazujący, jak te mieszkania powinny wyglądać. Doświadczenie bardzo dobre, ważne, ale ważnym jest także to, że w ramach tego projektu są przewidziane środki na wsparcie już takie indywidualne - dodaje.

Nowi lokatorzy nie kryli zadowolenia z otrzymanej pomocy.

- Bardzo mi się tutaj podoba, bardzo dobrze nam się tutaj mieszka, mamy bardzo dobrą opiekę, oby tak dalej. Ja jestem osobą chodząca, mąż leżący jest, także pomoc jest potrzebna do przebierania, do mycia, do rehabilitacji - mówi pani Krystyna.

Dodajmy, że remont lokalu kosztował ponad 200 tysięcy złotych, z czego udział gminy wyniósł 52 tysiące złotych. To drugie z trzech przekazanych na Opolszczyźnie tego typu mieszkań. 2 tygodnie temu w podobnym zamieszkała rodzina z Paczkowa, a ostatnie trafi wkrótce do niepełnosprawnych z Białej.
Jerzy Wrębiak
Roman Kolek
pani Krystyna

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »