Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-29, 22:00 Autor: Daniel Klimczak

Kolejne mieszkanie wspomagane w regionie. Z pomocy skorzystała rodzina z Brzegu

Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
Przekazanie mieszkania wspomaganego w Brzegu [fot UM Brzeg]
W Brzegu przekazano dziś (29.01) do użytku kolejne w regionie mieszkanie wspomagane. Dzięki takim rozwiązaniom, osoby niepełnosprawne będą mogły dłużej zachować samodzielność.
Inicjatywa to efekt współpracy instytucji z województw opolskiego i łódzkiego. Łącznie w tym roku do użytku oddanych zostanie 7 tego typu mieszkań, w tym 3 na Opolszczyźnie. Jak wskazuje burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, program adresowany jest przede wszystkim do seniorów i osób dotkniętych chorobami neurologicznymi.

- Pozwala im funkcjonować w środowisku. Dodatkowo jest też pewien bonus w postaci usług, które są refundowane. Do kwoty około 700 złotych płacony jest czynsz, woda, światło, gaz. Dodatkowo taka osoba może korzystać z opieki pracownika socjalnego, asystenta, opiekuna, rehabilitanta - wymienia.

Zdaniem wicemarszałka województwa opolskiego Romana Kolka, program pozwoli na wypracowanie skutecznych modeli wsparcia, które w przyszłości będą mogły być powielane także w innych miejscach.

- To, że stworzymy mieszkanie w warunkach pozbawionych barier to jest niesłychanie ważne, ale dajemy także model pokazujący, jak te mieszkania powinny wyglądać. Doświadczenie bardzo dobre, ważne, ale ważnym jest także to, że w ramach tego projektu są przewidziane środki na wsparcie już takie indywidualne - dodaje.

Nowi lokatorzy nie kryli zadowolenia z otrzymanej pomocy.

- Bardzo mi się tutaj podoba, bardzo dobrze nam się tutaj mieszka, mamy bardzo dobrą opiekę, oby tak dalej. Ja jestem osobą chodząca, mąż leżący jest, także pomoc jest potrzebna do przebierania, do mycia, do rehabilitacji - mówi pani Krystyna.

Dodajmy, że remont lokalu kosztował ponad 200 tysięcy złotych, z czego udział gminy wyniósł 52 tysiące złotych. To drugie z trzech przekazanych na Opolszczyźnie tego typu mieszkań. 2 tygodnie temu w podobnym zamieszkała rodzina z Paczkowa, a ostatnie trafi wkrótce do niepełnosprawnych z Białej.
Jerzy Wrębiak
Roman Kolek
pani Krystyna

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »