Radio Opole » Wiadomości z regionu
2008-04-28, 15:47 Autor: Radio Opole

Cukrownia Wróblin zostanie zlikwidowana

Cukrownia Wróblin w Lewinie Brzeskim do likwidacji. Taką decyzję podjął zarząd. Niemiecki właściciel Sudzucker Polska zakład zamyka z dniem 30 kwietnia. Zwolnionych zostanie ponad sto osób. Od kilku lat zapowiadano likwidację tego najprężniejszego przedsiębiorstwa w gminie.

W 2000 roku cukrownię sprywatyzowano i to miało niewątpliwie wpływ na to, że za kilka dni zakład przestanie istnieć - mówią rolnicy i plantatorzy.

Decyzja o zamknięciu cukrowni zapadła tydzień temu - przyznaje plantator Kazimierz Zakowicz, członek rady nadzorczej:


Poprzednie rządy doprowadziły do takiej sytuacji, że nas nie sprzedano, a oddano - tłumaczy Zakowicz:


Protesty doskonale pamięta były burmistrz Lewina Brzeskiego Tadeusz Monkiewicz:


Niemiecki inwestor Sudzucker kupił cały holding, składający się z 16 cukrowni. Większość z nich została lub zostanie zlikwidowana - tłumaczy Monkiewicz. Według nieoficjalnych źródeł, za zamknięcie takiego zakładu firma otrzymuje kilkanaście milionów euro.

Nadal nieznany jest los ponad stu pracowników cukrowni Wróblin:


W rozmowie z Radiem Opole Leszek Pakuła, zastępca burmistrza Lewina Brzeskiego, wyjaśnił, że niektórzy pracownicy cukrowni znajdą zatrudnienie w nowopowstającej hali produkcyjnej wrocławskiej firmy CEZBED. Dodaje jednak, że likwidacja cukrowni nie jest dobra również dla gminy:


Łącznie zakład odprowadzał ponad milion złotych podatków - wyjaśnia Monkiewicz:


Nie tylko samorządowcy, ale również mieszkańcy nie są zadowoleni z likwidacji cukrowni:


30 kwietnia ten przeszło stuletni zakład przestanie istnieć. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, jak cukrownia zatrudniała około tysiąca osób i była najprężniejszym przedsiębiorstwem w regionie. Dodają, że to kolejny przykład nieudanej prywatyzacji. Cukrownia Wróblin podzieli los m.in. brzeskich PZZ-tów i olejarni.


Maciej Stępień (oprac. JS)

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:30 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej 2022-12-03, godz. 10:30 Woda w gminie Turawa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jest alert sanepidu W wodzie płynącej z kranów mieszkańców Turawy sanepid stwierdził obecność bakterii grupy coli. Sprawa dotyczy ujęć, z których płynie woda do kranów… » więcej 2022-12-03, godz. 09:30 Za tydzień finał tegorocznej Szlachetnej Paczki. Wciąż wiele osób czeka na wsparcie Wciąż można pomóc opolskim rodzinom w ramach Szlachetnej Paczki. Już za tydzień 'Weekend cudów', czyli czas, kiedy dary trafią do potrzebujących. » więcej 2022-12-03, godz. 08:00 Dwa szpitale z powiatu prudnickiego i jeden z namysłowskiego są gotowe do przyjęcia rannych z Ukrainy Szpitale w powiecie namysłowskim i prudnickim są gotowe na przyjęcie rannych obywateli Ukrainy. Tamtejsi starości podkreślają, że placówki są w pełnej… » więcej 2022-12-03, godz. 08:00 Trwają prace przy dwóch nowych pracowniach dla szkoły rolniczej w Bogdańczowicach Dwie nowe pracownie będą od nowego roku do dyspozycji uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. » więcej 2022-12-02, godz. 19:03 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »