Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-12, 17:50 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Szkoła ma nowy sztandar, filateliści przygotowali swoje wydawnictwa

Znaczek pocztowy z Alfonsem Zgrzebniokiem [fot. A. Pospiszyl]
Znaczek pocztowy z Alfonsem Zgrzebniokiem [fot. A. Pospiszyl]
Kartka pocztowa z Alfonsem Zgrzebniokiem [fot. A. Pospiszyl]
Kartka pocztowa z Alfonsem Zgrzebniokiem [fot. A. Pospiszyl]
Nowy sztandar i logo szkoły [fot. A. Pospiszyl]
Nowy sztandar i logo szkoły [fot. A. Pospiszyl]
Dwie okazje – 101. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego – były przyczynkiem do uroczystego spotkania, które miało miejsce w Szkole Podstawowej numer 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Na apelu spotkali się nauczyciele, uczniowie oraz filateliści. Ci ostatni pokazali nowy znaczek, kartkę i datownik poświęcona rocznicy powstańczej.
- Znaczek został wydany przez centralę Poczty Polskiej – mówi Romuald Eliminowicz, sekretarz Wojskowego Koła Filatelistów numer 33 w Kędzierzynie-Koźlu. - Znaczek ten przedstawia pochodzącego z Dziergowic wielkiego Polaka, gorącego patriotę, Alfonsa Zgrzebnioka, który był komendantem I i II Powstania Śląskiego. Chcieliśmy też przyłączyć się i wydać kartkę z Alfonsem Zgrzebniokiem i datownik okolicznościowy.

W czasie apelu, szkoła nosząca imię Powstańców Śląskich, otrzymała nowy sztandar. Stary, liczący 47 lat, był już w złym stanie.

- Poza tym, przy okazji zmieniliśmy logo szkoły – mówi Katarzyna Król, dyrektorka szkoły. - W nowym logo szkoły znajduje się skrzydło z pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. To skrzydło wpisane w jedynkę, numer naszej szkoły, ma stanowić logo, które będzie upamiętniało Powstania Śląskie i będzie pasowało do naszego imienia.

Okolicznościowe kartki, znaczki oraz stempel dostępne są w urzędzie pocztowym numer 4 przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu.
Romuald Eliminowicz
Katarzyna Król

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »