Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-02, 18:22 Autor: Katarzyna Doros

Liczy się węch, styl i łut szczęścia. Trwają mistrzostwa Polski w tropieniu sportowym

Zdjęcie poglądowe [fot. Daga Sieńko]
Zdjęcie poglądowe [fot. Daga Sieńko]
Trwają Mistrzostw Polski w Tropieniu Sportowym [fot. Oddziałowa Komisja Szkolenia Psów ZKwP Opole]
Trwają Mistrzostw Polski w Tropieniu Sportowym [fot. Oddziałowa Komisja Szkolenia Psów ZKwP Opole]
48 zespołów złożonych z przewodnika i psa tropiącego rywalizuje w Komprachcicach podczas Mistrzostw Polski w Tropieniu Sportowym w sześciu kategoriach. Tzw. deptacze pracowali w terenie w kaloszach od 6:00 rano, żeby wytyczyć ślady do zawodów.
- Wydeptane ślady muszą leżeć około trzech godzin, zanim zawodnicy wyruszą na trasę. A każdy zawodnik ma przypisanego swojego deptacza - mówi Marta Trela, instruktor szkolenia psów w opolskim oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. - Najpierw idzie deptacz, ta osoba, która ten ślad układa, zostawia tam przedmioty, wytycza ścieżkę. W przypadku zawodnika z psem, oceniamy dokładność wykonania tej ścieżki, szybkość pracy psa, zaangażowanie, sposób w jaki on ją pokonał oraz oraz oznaczenie przedmiotów na trasie. Pod uwagę jest brana także wysokość ułożenia głowy u psa, to, czy on węszy bardzo nisko, czy bardzo wysoko, czy węszy bardzo intensywnie, czy przewodnik mu przypadkiem nie pomaga.

- Przyjechaliśmy bronić tytułu mistrza Polski - mówi Sławomir Kawka, startujący z dziewięcioletnim owczarkiem niemieckim. - Pies, żeby wąchać miejsce, gdzie została zmieniona struktura powierzchni ziemi, czyli odciśniętego buta, żeby tam włożyć nos, to pies musiał wcześniej mieć tą motywację. Czyli tam musiał być smakołyk. Jesteśmy teraz na tym etapie, że już z moim psem w ogóle nie używamy smakołyków. On węszy tylko dla przedmiotów, które ma znaleźć.

- Zainteresowałam się tropieniem sportowym około 5 lat temu. Wtedy zaczęłyśmy startować w zawodach i od tej pory startujemy praktycznie co roku po kilka razy. To są ślady, więc tutaj oprócz przygotowania dochodzą różne czynniki zewnętrzne, poza tym psa nie da się zmusić do tropienia, pies musi chcieć - dodaje Agnieszka Filar, która w zawodach bierze udział z Eseprą rasy dog z Majorki.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę (03.11). Dwóch zawodników i jeden rezerwowy, którzy uzyskają najlepszą liczbę punktów, pojedzie w przyszłym roku do Finlandii na mistrzostwa świata.
Marta Trela
Zawodnicy

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »