Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-04, 14:40 Autor: Roman Juranek

Do ostatniej chwili komitety wyborcze rejestrowały listy kandydatów

Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Głosowanie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Tkacz [fot. Paula Hołubowicz]
138 kandydatów z sześciu komitetów wyborczych zostało dotychczas poprawnie zarejestrowanych w okręgu nr 21 w Opolu w wyborach do sejmu. Do senatu 10 w trzech okręgach. Przypomnijmy: we wtorek 3 września o północy minął termin rejestracji list kandydatów w wyborach parlamentarnych. - Weryfikacja kandydatów odbywa się przez rejestr wyborców - poinformował Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
- Czyli sprawdzamy, czy są faktycznie wyborcami tam, gdzie wskazali, czy wskazali poprawne dane. Następnie są weryfikowani przez Instytut Pamięci Narodowej, czy złożyli oświadczenie, ewentualnie informację, jeśli są urodzeni przed 01.08.1972 roku. I są weryfikowani przez Krajowy Rejestr Karny, czy nie są skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - wyliczał gość Loży Radiowej.

- Kandydaci walczą o 12 mandatów do sejmu - przypomina Rafał Tkacz. - I tutaj obowiązują oczywiście progi. 5% próg dla komitetów partyjnych i komitetów wyborczych wyborców i 8% próg dla komitetów koalicji, czyli dla Koalicji Obywatelskiej. Jak tłumaczy Tkacz tylko to ugrupowanie tworzy faktyczną koalicję złożoną z kilku członków, a nie tylko w przyjętej nazwie komitetu.

- 10 kandydatów zostało zgłoszonych do wyborów do senatu na Opolszczyźnie. Kandydatury zostały zgłoszone w 3 okręgach - 51, 52 i 53 - poinformował Rafał Tkacz.

Najwięcej kandydatów zgłoszono w okręgu nr 51. - Dwóch - można powiedzieć, kandydatów partyjnych. Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości i Jan Woźniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popierany przez Koalicję Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Mamy też dwóch kandydatów spoza partii politycznych: Janusz Sanocki z KWW Przywrócić Prawo i Adam Mazguła z KWW Adama Mazguły.

W okręgu nr 52 - trzech kandydatów - Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej i Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu nr 53 również trzech kandydatów: Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości i Beniamin Godyla z Koalicji Obywatelskiej.

Wybory do senatu odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nie obowiązują progi. Zwycięży ten kandydat, który będzie miał największą liczbę głosów. W sumie kandydaci w regionie walczą o trzy miejsca w senacie.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2020-10-22, godz. 21:00 W piątek (23.10) czasowo wprowadzony będzie ruch wahadłowy na obwodnicy północnej Opola Na utrudnienia w ruchu muszą nastawić się kierowcy, którzy w piątek (23.10) korzystać będą z obwodnicy północnej Opola. » więcej 2020-10-22, godz. 20:45 Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Betanii. "To bardzo miłe, motywujące i wzruszające" Statuetki, certyfikaty i dyplomy wręczono wyróżniającym się wolontariuszom podczas corocznej Gali Betanii w Opolu. Uroczystość zorganizowano po południu… » więcej 2020-10-22, godz. 20:30 Rośnie liczba osób na kwarantannie. MOPS w Kędzierzynie-Koźlu szuka wolontariuszy do pomocy seniorom i osobom izol… W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak wiosną szuka chętnych wolontariuszy… » więcej 2020-10-22, godz. 20:15 Raport dnia. 9 zgonów i 404 infekcje na Opolszczyźnie. W całej Polsce rekord zarażeń 9 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 404 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów… » więcej 2020-10-22, godz. 19:43 Głupi żart czy element walki politycznej? Ktoś podszywa się w internecie pod przewodniczącego namysłowskiej rady… Przewodniczący namysłowskiej rady miejskiej Kazimierz Kos, doczekał się opatrzonego swoim imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją fanpage'a w mediach… » więcej 2020-10-22, godz. 19:00 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza - Brakuje osocza osób, które przeszły COVID-19 - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jest ono potrzebne do leczenia zakażonych… » więcej 2020-10-22, godz. 18:45 Będą spore podwyżki opłat za odbiór śmieci w gminie Namysłów Mieszkańców gminy Namysłów czeka spora podwyżka cen za odbiór odpadów. Miejscy radni uchwalili dziś (22.10) nowe stawki wynoszące 25 złotych za mieszkańca… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach. Sytuacja robi się coraz trudniejsza - Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, to grozi nam paraliż pracy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - mówi kierownik SOR-u Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Ruszył oddział zakaźny w Krapkowickim Centrum Zdrowia. "Jest sześciu pacjentów i czterech kolejnych w drodze" W Krapkowickim Centrum Zdrowia ruszył oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19. Oddział powstał na parterze w pomieszczeniach oddziału pediatrycznego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:11 Radny Węgrzyn apeluje do zarządu województwa o zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów na COVID-19 O zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów w związku z epidemią wnioskuje Robert Węgrzyn do Zarządu Województwa Opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***