Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-30, 15:11 Autor: Witold Wośtak

Opole uczciło rocznicę Porozumień Sierpniowych. Na skwerze Solidarności złożono biało-czerwone kwiaty

Skwer Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Skwer Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uroczystości na skwerze Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uroczystości na skwerze Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Skwer Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Skwer Solidarności w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opole upamiętnia 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Na skwerze Solidarności złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
Przypomnijmy, Porozumienia Sierpniowe zakończyły akcję strajkową w największych zakładach przemysłowych Polski.

Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności, nazywa Porozumienia momentem przełomowym. - Uwolnienie więźniów politycznych czy zniesienie cenzury zafunkcjonowało po części - ocenia.

- Później zdusił to stan wojenny. Oczywiście wprowadzono cenzurę i zabroniono wolności zgromadzeń - można było przytłumić ten zryw, ale nie dało się ugasić go. 10 milionów ludzi należących w 1980 roku do Solidarności pokazało chęć zmian. Chcieli, żeby w Polsce było lepiej, żeby zachowano prawa obywatelskie i prawa wolnościowe oraz żeby było coś w sklepach, bo półki świeciły wtedy pustkami.

Agnieszka Rybka, córka zmarłego w kwietniu Romana Kirsteina, lidera pierwszej "Solidarności" w Opolu, wspomina, że dom rodzinny był zawsze otwarty dla przyjaciół taty.

- Moje starsze rodzeństwo bardzo dobrze pamięta tamte czasy i ludzi. Mam na myśli przeszukania, aresztowania taty czy rozmowy po cichu przy stole, uważając chociażby na podsłuchy w domu. Osobiście nie mogę pamiętać tego, bo urodziłam się na początku lat 80., dlatego bardziej znam to z opowieści. Wartości Solidarności zawsze były jednak żywe w naszym domu.

Z kolei Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola, dodaje, że najważniejsza jest pamięć młodszych pokoleń o wydarzeniach sprzed 39 lat.

- Musimy wspominać autorów tamtych wydarzeń. Często te osoby są nadal aktywne w życiu społecznym czy politycznym. Warto czerpać wiedzę odnośnie tych wydarzeń od świadków autentycznych, aby również nowe pokolenie naszych obywateli miało świadomość, co wydarzyło się blisko 40 lat temu.

Pierwsze z czterech porozumień podpisano 30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie, a dzień później w Gdańsku. Trzecie porozumienie zawarto 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a ostatnie 11 września w Katowicach.
Grzegorz Adamczyk
Agnieszka Rybka
Łukasz Sowada

Wiadomości z regionu

2024-05-16, godz. 20:40 W Prudniku zamontują fotoradar. Ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Pierwszy fotoradar stanie w Prudniku. Ma temperować kierowców jadących obwodnicą miasta. Montaż stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość jest… » więcej 2024-05-16, godz. 19:15 Parking przy szpitalu, możliwość wyrobienia paszportu czy zdania prawa jazdy. Plany nyskiego starostwa Uruchomienie czterech nowych wydziałów i referatów zapowiedział nowy nyski starosta Daniel Palimąka. Na konferencji prasowej przedstawił zarząd powiatu… » więcej 2024-05-16, godz. 19:00 Warsztaty, zabawy i wykłady. Noc Nauki na kampusie Uniwersytetu Opolskiego Chemiczne eksperymenty, zgłębianie tajemnic nieba czy odkrywanie zasad ekonomii - tak będzie wyglądała piątkowa (17.05) noc w Opolu. Przed nami ciekawe wydarzenie… » więcej 2024-05-16, godz. 16:50 Wieczorne i nocne prace na moście Piastowskim. Będą utrudnienia w ruchu Będą utrudnienia w ruchu na moście Piastowskim w Opolu. Miejski Zarząd Dróg w Opolu informuje, że dzisiaj (16.05), w godzinach wieczornych, rozpoczną się… » więcej 2024-05-16, godz. 16:40 Zagrożenie pożarowe w lasach. Punkty alarmowe i wieże obserwacyjne w ciągłej gotowości Leśnicy czekają na deszcz. Jak mówią, tak sucho nie było już dawno. Od 20 dni wilgotność ściółki nie przekracza 20 procent. Dziś (16.05) wynosi zaledwie… » więcej 2024-05-16, godz. 16:30 90-lecie Instytutu Śląskiego. Uroczysta gala w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Instytut Śląski świętuje 90-lecie. Dziś (16.05) odbyła się uroczysta gala w sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Były odznaczenia i wyróżnienia… » więcej 2024-05-16, godz. 16:15 Bezpiecznie w gospodarstwie rolnym. Wojewódzki finał konkursu dla uczniów Rymowanki i prace plastyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy w rolnictwie zostały dziś (16.05) nagrodzone w wojewódzkim etapie konkursu organizowanego przez… » więcej 2024-05-16, godz. 15:50 Święto strażaków w Krapkowicach. Jest apel organizatorów wydarzenia Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka na Opolszczyźnie odbędą się w tym roku w Krapkowicach. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że w najbliższy piątek… » więcej 2024-05-16, godz. 14:00 Eurowybory: Anna Zalewska krytycznie o Róży Thun. "To zagorzała zwolenniczka Zielonego ładu" - Pan premier Kosiniak-Kamysz oszukuje swoich wyborców - mówiła dziś (16.05) przed biurem opolskiego PSL-u starająca się o reelekcję europosłanka PiS Anna… » więcej 2024-05-16, godz. 13:46 Rusztowania wokół średniowiecznych murów w Byczynie. Renowacja idzie pełną parą Rusztowania zasłaniają obecnie większość średniowiecznych murów obronnych w Byczynie. To efekt pozyskiwanych przez gminę kolejnych dotacji cząstkowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »