Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-29, 13:45 Autor: Paweł Konieczny

10 lat temu odbył się ingres biskupa Andrzeja Czai

Biskup opolski ks. Andrzej Czaja [fot. Piotr Wrona]
Biskup opolski ks. Andrzej Czaja [fot. Piotr Wrona]
Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Ks. bp Andrzej Czaja [fot. Wanda Kownacka]
Mija 10 lat od objęcia władzy w diecezji opolskiej przez biskupa Andrzeja Czaję. 29 sierpnia 2009 roku w katedrze odbyły się święcenia i ingres nowego ordynariusza.
Za lata pracy arcybiskupa Alfonsa Nossola dziękował na początku tej uroczystości ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Józef Kowalczyk. - Dzień 29 sierpnia 2009 roku wpisuje się szczególnie wyraziście w historię diecezji opolskiej. Składamy bowiem wyrazy uznania i podziękowania dotychczasowemu biskupowi opolskiemu Alfonsowi Nossolowi, który służył tej diecezji przez ponad 32 lata, a teraz dołącza do grona biskupów seniorów - mówił.

Podczas uroczystości nominację stolicy apostolskiej odczytał rektor opolskiego seminarium, ks. Joachim Waloszek. - Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola z posługi biskupa opolskiego, złożoną zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego i mianował biskupem opolskim księdza doktora habilitowanego Andrzeja Czaję, kapłana tej diecezji - odczytał.

- Za naszymi wielkimi papieżami: Janem Pawłem II i Benedyktem XVI drogi Andrzeju mówię Ci szczerze: Nie lękaj się. Wiedz, choć jesteśmy słabi i ja, i Ty, i my wszyscy, iż preferowanym lądowiskiem Ducha świętego były i zawsze już będą nasze słabości. Zaufaj Mu zatem mocno i krocz za Nim radośnie. Szczęść ci Boże - mówił w homilii arcybiskup Alfons Nossol.

- Zapewniamy cię o naszym nieustannym wspieraniu na drodze, na której masz nauczać i nie milczeć. Niech cię zawsze niosą siły jak skrzydła orła ku pięknu, dobru i prawdzie, czym będziesz się z nami dzielił. Tyle możemy w tej wielkiej, pięknej chwili, mimo naszych kruchych sił tobie, nasz pasterzu przyrzec. I życzymy, Pan niech cię prowadzi, a wraz z tobą i nas wszystkich - powiedział ówczesny biskup pomocniczy diecezji opolskiej, a dziś ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.

- Składając ekscelencji gratulacje w tym szczególnym dniu przyjęcia sakry biskupiej wyrażam radość i nadzieję, że świadom złożoności problemów Śląska i jego mieszkańców będzie ksiądz biskup budował jedność i wewnętrzną moc wspólnoty diecezji opolskiej. XXI wiek to początek nowej epoki, z którą musimy zmierzyć się wszyscy. Mam przekonanie, że Kościół był, jest i będzie drogowskazem prowadzącym nas jasną, prostą drogą Ewangelii - stwierdził ówczesny marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta.

Na zakończenie uroczystości do zgromadzonych słowo skierował także biskup Andrzej Czaja, wyjaśniając swoje zawołanie biskupie. - "Astare coram Te et Tibi ministrare". Chcę wiernie trwać przed Tobą i wiernie Tobie służyć. Dlatego w imię Jezusa proszę, prowadź mnie mocą i światłem swego Ducha. Bądź mi pasterzem, abym powierzonego mi ludu nie prowadził zbytnio "po swojemu", bym ludowi temu umiał życie swoje poświęcić bez reszty - powiedział.

Nowy ordynariusz dziękował także swojemu poprzednikowi. - My wszyscy weźmy ze sobą słowa kapłana naszej diecezji, który po odejściu ze stanu duchownego i po spotkaniu z naszym arcybiskupem zaświadczył: "Zawsze wiedziałem, że Nossol jest wielki, ale nie przypuszczałem, że aż tak wielki". Z pewnością i nam przyjdzie się teraz przekonać jak wielki pasterz nam przewodził. Za niego Tobie Boże składamy dzięki - dodał.

Ks. Andrzej Czaja przyjął święcenia z rąk arcybiskupa Alfonsa Nossola, a współkonsekratorami byli arcybiskup Damian Zimoń, ówczesny metropolita katowicki i ordynariusz gliwicki biskup Jan Wieczorek. W uroczystości uczestniczył także m.in. kardynał Franciszek Macharski.

Dziś (29.08) o 18:30 w opolskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta z okazji przypadającego jubileuszu.
abp Józef Kowalczyk
ks. Joachim Waloszek
abp Alfons Nossol
bp Jan Kopiec
Józef Sebesta
bp Andrzej Czaja1
bp Andrzej Czaja2

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »