Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-03, 11:04 Autor: Daniel Klimczak

Nyski szpital chce leczyć pacjentów w komorze hiperbarycznej. Obecnie na Opolszczyźnie nie ma takiej instalacji

Szpital Powiatowy w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Szpital Powiatowy w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Szpital Powiatowy w Nysie pozyskał już zgody, wymagane do uruchomienia takich usług. Jeżeli lecznicy uda się zdobyć pieniądze na zakup komory hiperbarycznej, instalacja może pojawić się jeszcze przed końcem roku.
Tego typu urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu poparzeń czy zatruć czadem, choć jak zauważa dyrektor nyskiego ZOZ-u Norbert Krajczy, liczba możliwych zastosowań jest o wiele większa.

- Praktycznie można leczyć pacjentów na wszystkie schorzenia, też i schorzenia kardiologiczne, pacjentów, którzy się "zatrzymali", pacjentów przy różnego typu resuscytacjach. Praktycznie leczenie w komorze hiperbarycznej powoduje, że tak zwane antybiotyki, nawet z tej górnej półki, stają się niepotrzebne - zapewnia.

Oprócz leczenia, szpital mógłby także świadczyć przy użyciu instalacji usługi przeznaczone między innymi dla sportowców.

- Piłkarze w ramach odnowy biologicznej wchodzą do basenu, gdzie są kostki z lodem. A tutaj, jeżeli taka umowa będzie podpisana, ta komora hiperbaryczna na pewno tez w jakiś sposób będzie bardziej regenerowała niż zabiegi z zakresu laseroterapii czy ewentualnie zabiegi fizjoterapeutyczne - wyjaśnia.

Wewnątrz, jednorazowo mogłoby się zmieścić od 6 do 8 osób. Jako że będzie to jedyna taka komora w województwie, władze szpitala przewidują, że do Nysy trafiać będą pacjenci z całej Opolszczyzny, a także spoza województwa.

Szpital posiada już pozytywną opinię wojewody oraz NFZ-u i stara się o środki unijne na zakup komory. Oprócz tego, konieczne jest też dobudowanie pomieszczeń, w których prowadzone będzie leczenie z jej wykorzystaniem.
Norbert Krajczy
Norbert Krajczy

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »