Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-21, 22:42 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa: opolscy politycy rozmawiali o reformie edukacji i naborze do szkół

Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Jerzy Naszkiewicz, Fabian Pszon, Agnieszka Zagola, Szymon Godyla, Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pancześnik, Jerzy Naszkiewicz, Fabian Pszon, Agnieszka Zagola, Szymon Godyla, Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rekrutacja do szkół średnich i trudności związane z tegorocznym podwójnym naborem były głównymi tematami Niedzielnej (21.07) Loży Radiowej.
Jak zauważano, reforma edukacji była sporym wyzwaniem dla samorządów, które w krótkim czasie musiały dostosować się do wprowadzonych przez rząd zmian i nie wszystkie poradziły sobie z dostosowaniem placówek do nowej rzeczywistości.

Zdaniem Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej, skutki reformy edukacji mogą być odczuwalne znacznie dłużej, niż podczas tegorocznej rekrutacji.

- Ta młodzież już będzie skazana tą reformą. Podobnie się może potoczyć, kiedy będą ubiegali się o miejsca na uczelniach, że jednak grupa wyróżnionych, czyli na przykład zdających dobrze maturę, będzie miała jednak utrudniony moment dostania się do uczelni - przewidywał.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski wskazywał, że trudności z dostaniem się do wymarzonej szkoły nie muszą być związane ze zmianami systemu, a coraz większej konkurencji pomiędzy kandydatami. W jego opinii reforma edukacji jest niekoniecznie merytorycznym narzędziem do krytyki rządu.

- Ta reforma miała na początku wprowadzić zwalnianie nauczycieli, teraz słyszę o niedoborze tych nauczycieli. Związki zawodowe były przeciwko tworzeniu gimnazjów, potem były przeciwko ich wygaszaniu. Zdanie zmienia się odnośnie sytuacji politycznej - dodawał.

W odpowiedzi poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej argumentował, że reforma została przygotowana zbyt szybko i niedokładnie, a o zmianach w systemie edukacji negatywnie wypowiada się nie tylko opozycja.

- To jest opinia zawarta w merytorycznych stanowiskach Związku Nauczycielstwa Polskiego, to jest opinia dużej części nauczycieli, jak i rodziców, ale przede wszystkim wniosków zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli - przekonywał.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Naszkiewicz odpierał zarzuty, mówiąc, że reforma została poprzedzona konsultacjami na szeroką skalę, w których on sam, jeszcze jako pracownik Urzędu Wojewódzkiego, także brał udział. Jak dodawał, samorządy, w których rządzi jego ugrupowanie, nie miały problemów z dostosowaniem się do zmian.

- Miejscowość w miejscowość, gdzie spotykaliśmy się z nauczycielami, rozmawialiśmy jakie będą skutki, jak będzie wyglądała reforma, jak to będzie wszystko przebiegało. Największe problemy były w tych samorządach, gdzie rządzi Platforma Obywatelska, bądź też jej zwolennicy - wskazywał.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że reforma edukacji skrzywdziła wybitnych uczniów. Winę za to ponosi jej zdaniem niedoprecyzowanie przepisów.

- Był jeden wielki chaos informacyjny spowodowany tym chociażby, że reforma nie określała konkretnych zasad rekrutacyjnych; scedowała to na samorządy - mówiła.

Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważał, że w poprzednich latach także nie każdy mógł dostać się do wymarzonej szkoły, natomiast funkcjonowanie gimnazjów nie cieszyło się dużym poparciem społeczeństwa.

- Gimnazjum nie było żadnym rozwiązaniem. Założenia były złe, wykonawstwo. Potem oczywiście ten system jakoś tam trwał, ale większość społeczeństwa ma zastrzeżenia co do właśnie tego 3-szczeblowego systemu kształcenia - uważa.

Szymon Godyla z Nowoczesnej wskazywał, że ważne dla młodzieży jest nie tylko samo dostanie się do dobrej szkoły, ale też zajęcia z najlepszymi nauczycielami, co przez podwójny nabór może być utrudnione.

- Upychając dwa roczniki w jednym roku doprowadzamy do tego, że jedni będą bardziej poszkodowani, bo nie dostaną tego nauczyciela, który ma już doświadczenie i bogatą historię w przygotowaniu bardzo dobrym ludzi do matury, bo nie było tajemnicą, że któryś nauczyciel, jego uczniowie mieli lepsze wyniki, drugiego były nieco gorsze - przekonywał.

Dodajmy, że aby dostosować się do nowego systemu edukacji, Opole uruchomiło dwa nowe licea i utworzyło około półtora tysiąca nowych miejsc w 53 klasach, co pozwoliło uniknąć problemów, z którymi w tym roku boryka się między innymi Wrocław, czy Warszawa. W pierwszej rekrutacji, w szkołach stolicy województwa nie znalazło miejsc około 200 kandydatów.
Ryszard Galla
Fabian Pszon
Tomasz Kostuś
Jerzy Naszkiewicz
Agnieszka Zagola
Piotr Pancześnik
Szymon Godyla

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***