Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-11, 19:50 Autor: Joanna Matlak

Opole upamiętniło 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Dziś nie chodzi o oficjalne, polityczne przyznanie się do winy, ale odbudowanie zaufania obu społeczeństw" [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w Opolu
Msza święta upamiętniająca pomordowanych, uroczysty przemarsz, okolicznościowe przemówienia, salwa honorowa i apel pamięci – tak wyglądały wojewódzkie obchody 76 rocznicy tzw. rzezi wołyńskiej. Na placu Wolności w Opolu zebrały się władze wojewódzkie, samorządowe i środowiska kombatanckie, którym szczególnie podziękowano za obecność.
Tamte lata wspominał żołnierz Armii Andersa pułkownik Edward Głowacki, który pochodzi ze wschodniej Małopolski. – Zanim Rosjanie wywieźli nas na Syberię, byliśmy na pierwszej liście do wykończenia – mówił do uczestników obchodów. - Trzeba nalegać na ukraińskie społeczeństwo, żeby bardziej otwarcie i śmiało potępiło to co się stało. Tu nie chodzi o oficjalne czy polityczne przyznanie się do win, tu chodzi o to, żeby zdobyć wzajemne zaufanie dwóch społeczeństw: polskiego i ukraińskiego - mówił pułkownik Głowacki.

Wojewoda opolski Adrian Czubak podkreślał, że rozmiar tragedii wołyńskiej nie zna granic. - Ta nauka powinna w nas tkwić i być przenoszona na następne lata, żeby nienawiść nie kierowała drugim człowiekiem, bo z nienawiści jest tylko krew i łzy - mówił wojewoda Czubak.

Plac Wolności zgromadził także mieszkańców Opola z korzeniami kresowymi. - Mam kresowych przodków. Mój pradziadek pochodził ze wsi Szwajkowce koło Tarnopola, może to nie jest epicentrum, to nie jest Wołyń, ale tam też dochodziło do mordów i wielu dramatów i czuje się w obowiązku, żeby się tu pojawić, tym bardziej, że zginęło wielu naszych rodaków - mówi Jacek Klimczak, mieszkaniec Opola, który obserwował uroczystości.

W ramach obchodów złożono również kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.
Pułkownik Edward Głowacki
Adrian Czubak
Mieszkaniec Opola Jacek Klimczak

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »