Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

"Problem depopulacji nierozwiązany, ceny żywności rosną". Koalicja Obywatelska ma pomysł na ulepszenie programu 500+

Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Tomasz Kostuś, Barbara Kamińska, Piotr Wach, Przemysław Pospieszynski [fot. Katarzyna Doros]
Powstrzymanie rosnących cen prądu i benzyny oraz aktywizacja osób młodych i seniorów - to propozycje Koalicji Obywatelskiej, dzięki którym po jesiennych wyborach Polacy będą mogli dostatnie żyć. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, program 500+ nie rozwiązał problemu depopulacji, a wpłynął na wzrost cen żywności. Opozycja nie myśli o likwidacji 500+, ale o udoskonaleniu programu.
- Mamy coraz większą inflację, szalejące ceny owoców, warzyw, artykułów spożywczych i chemicznych, dlatego, że koszty pracy bardzo poszybowały do góry - mówi Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Postulujemy przede wszystkim, żeby powstrzymać ceny energii, zwłaszcza dla przedsiębiorców, bo to oni generują potem ceny usług i ceny handlu. Cena ropy, cena benzyny na polskich stacjach jest coraz wyższa - mówimy temu stop. Chcemy przede wszystkim postawić na aktywizację zawodową osób, które wchodzą na rynek pracy. Mówię tu o osobach młodych, ale także chcemy aktywizować zawodowo seniorów - dodaje poseł.

Barbara Kamińska zauważa, że zdrowa polska żywność stała się luksusem dla wielu rodzin. - Podstawowe produkty takie jak chleb, ziemniaki, cebula, kapusta podrożały o kilkadziesiąt bądź kilkaset procent. Rok temu kupowaliśmy młode ziemniaki w tym samym czasie maksymalnie za 3,50 zł za kilogram, dzisiaj to już jest cena od 5 zł - mówi.

- To proste wydawanie pieniędzy, ten program pokazuje jednoznacznie, że te środki, które miały być pierwotnie wydatkowane jako program prodemograficzny, nie działa - komentuje rządowy program Rodzina 500 plus Piotr Wach z Nowoczesnej.

Jednym z głównych celów programu 500+ było zwiększenie liczby urodzeń. Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podsumowując w Namysłowie trzy lata działania programu wskazywała, że założenie to udało się osiągnąć, bo wskaźnik dzietności w 2017 roku miał najwyższy poziom od 20 lat. - Polskie rodziny chcą mieć dzieci. To bezpieczeństwo finansowe, które otrzymują w ramach programu 500+ pozwala im podjąć decyzję o tym, by, po pierwsze, mieć dziecko, a być może i mieć drugie, trzecie i czwarte. Wskaźnik dzietności pokazuje, że cel najważniejszy, wzrost dzietności w Polsce, będzie realizowany - tłumaczy.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu Rodzina 500 plus w 2019 roku przeznaczy 31 miliardów złotych. Rok później będzie to kwota 41 miliardów złotych.
Tomasz Kostuś
Barbara Kamińska, Piotr Wach
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-10-27, godz. 13:20 Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki pomogli uratować życie zawałowca Do zdarzenia doszło w środku dnia w centrum Kędzierzyna-Koźla. Starsi posterunkowi Sebastian Roter i Bartosz Mościcki zajęci byli kontrolą kierowcy, gdy… » więcej 2020-10-27, godz. 12:53 Osobówka zderzyła się z autobusem MZK. Nikomu nic się nie stało Samochód osobowy zderzył się o poranku z autobusem MZK na ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2020-10-27, godz. 12:45 W Nysie może powstać rehabilitacja kardiologiczna. "Chcemy zabezpieczać pacjentów przed ponownymi interwencjami" Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca chcą rozwijać swą obecną działalność prowadzoną w Nysie. Prywatna spółka chce pomagać w powrocie do zdrowia między… » więcej 2020-10-27, godz. 12:05 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin i Martyna Nakonieczny apelują do radnych sejmiku o przyjęcie Samorządowej Karty… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego pochylą się dziś (27.10) nad petycją Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie przyjęcia tzw. Samorządowej Karty… » więcej 2020-10-27, godz. 11:45 Matka, dziadek i konkubent gwałcili dzieci. Będzie kasacja w głośnej sprawie z Krapkowic Według prokuratury, matka, jej konkubent i dziadek wielokrotnie gwałcili ze szczególnym okrucieństwem trójkę małych dziewczynek. W styczniu tego roku Sąd… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Samorządowcy ws. wyroku TK. Oświadczenie członków stowarzyszenia Samorządy dla Polski 61 samorządowców z kraju skupionych wokół stowarzyszenia Samorządy dla Polski podpisało się pod oświadczeniem ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który… » więcej 2020-10-27, godz. 10:47 Przyjęcia tylko w przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu. USK w Opolu ogranicza planowe działania Ograniczenia w planowych przyjęciach i zabiegach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Taką rekomendację wydał placówce Narodowy Fundusz Zdrowia… » więcej 2020-10-27, godz. 10:42 MZ: 16 300 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Na Opolszczyźnie liczba zakażonych wzrosła do 8362, nie… 16 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem przybyło w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju, w tym na Opolszczyźnie - 385. Z powodu COVID-19 zmarło w Polsce… » więcej 2020-10-27, godz. 10:11 M.Ociepa: "Dyskusja o aborcji jest szalenie poważna i wymaga pokory" Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia, w rozmowie 'W cztery oczy' przyznał, że dozwolone są manifestacje w tej sprawie, o ile ich przebieg mieści się w granicach… » więcej 2020-10-27, godz. 10:00 Ograniczenia w dobrodzieńskim magistracie. Wideofon i obsługa przy pleksi na parterze Ograniczony został bezpośredni dostęp do Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu ze względu na rozwój epidemii koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***