Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-18, 11:00 Autor: Katarzyna Doros

Mniej wypadków na przejazdach kolejowych dzięki żółtym naklejkom Polskich Linii Kolejowych

Żółta naklejka Polskich Linii Kolejowych [fot. Katarzyna Doros]
Żółta naklejka Polskich Linii Kolejowych [fot. Katarzyna Doros]
165 razy ruch pociągów w kraju był wstrzymany lub ograniczony po telefonie z numerem przejazdu, na którym występowały problemy komunikacyjne czy zagrożenie życia. Polskie Linie Kolejowe podsumowały rok "żółtych naklejek" na skrzyżowaniach torów i drogi.
- Naklejki są umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych na odwrotnej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku rogatki - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. - Na terenie Opolszczyzny to jest około 600 skrzyżowań toru z drogą. Dzięki tym naklejkom realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo. W momencie, gdy widzimy, że samochód zatrzymał się na przejeździe, stanowi barykadę dla pociągu, podchodzimy do miejsca, gdzie jest umieszczona żółta naklejka, dzwonimy na 112, podajemy indywidualny numer przejazdu, który znajduje się w górnym wierszu naklejki. Dzięki współpracy z operatorem numeru 112, kolejarze w ciągu kilku minut są w stanie wstrzymać ruch na linii kolejowej.

Jeśli dojeżdżamy do przejazdu i niepokoi nas, że rogatki są za długo opuszczone lub nie działają sygnalizatory, wówczas można zadzwonić na numery do służb technicznych, podane w dolnym wierszu naklejki. - Kolejarze mogą dzięki temu szybko zareagować, a my otrzymujemy informację, co się dzieje na przejeździe - dodaje Mirosław Siemieniec.

Według statystyk Polskich Linii Kolejowych, 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. To m.in. ignorowanie znaku "Stop", przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.
Mirosław Siemieniec

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »