Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-14, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: wielu rodziców nadal odmawia szczepień swoich dzieci

Dziecięca przychodnia [fot. Wanda Kownacka]
Dziecięca przychodnia [fot. Wanda Kownacka]
Rośnie liczba osób, które odmawiają obowiązkowych szczepień u dzieci. W 2010 roku w całym kraju odnotowano około 3 tysięcy takich przypadków, natomiast w ubiegłym roku liczba wzrosła do ponad 40 tysięcy. Epidemiolodzy alarmują, że jeżeli zjawisko się utrzyma, to zwiększy się zapadalność na choroby zakaźne.
Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Anna Matejuk zwraca uwagę, że w naszym regionie także przybywa rodziców, którzy odmówili szczepień swoich dzieci. - W 2010 nie zaszczepiono 146 dzieci, a w 2018 mamy 764 takich przypadków. Rodzice, którzy odmawiają, podważają argumenty medyczne i paradoksalnie. Jak mówią, robią to w trosce o zdrowie dzieci. Uważają, że skoro nie ma chorób zakaźnych, to po co je szczepić.

Dr Marta Rorat, kierownik Zakładu Prawa Medycznego na Uniwersytecie Wrocławskim przypomina, że w kwestii szczepień rodzice nie mają wyboru. Według prawa, to ich obowiązek, a za uchylanie się grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Naukowiec przyznaje, że prawo jest jednak nie skuteczne. - Procedura jest długotrwała, a kara finansowa nie stanowi przeszkody dla rodzica, który odmawia zaszczepienia swojego dziecka, aczkolwiek to nie jest jeszcze koniec. Mamy jeszcze kodeks wykroczeń, który także daje możliwość nałożenia kary, ale ta kara jest dużo niższa i wynosi 1,5 tysiąca złotych.

Na ten temat rozmawiano dzisiaj (14.06) w Opolu podczas konferencji "Szczepienia Ochronne - w teorii i praktyce" którą zorganizowała Wojewódzka Inspekcja Sanitarna i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.
Anna Matejuk
Marta Rorat

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »