Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-03, 21:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Znaki zapytania przy proponowanych zmianach granic opolskich dzielnic. Debata z mieszkańcami Opola

Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Sposoby finansowania, jak i sama sensowność proponowanych zmian - to były główne wątki, które w debacie dotyczącej połączenia dzielnic Opola poruszali mieszkańcy miasta. Ratusz planuje zredukować liczbę dzielnic z 29 do 13.
To oznacza, że niektóre dzielnice mają pozostać w dawnych granicach, a niektóre zostaną ze sobą połączone. Do takiego "mariażu" ma dojść między innymi w przypadku - Sławic, Półwsi, Bierkowic i Wrzosek, czy Grotowic, Groszowic i Nowej Wsi Królewskiej.

- Z naszego punktu widzenia w ogóle nie widzimy sensu łączenia dzielnic - mówi Henryk Bąk, przewodniczący rady dzielnicy Groszowice. - My funkcjonowaliśmy w miarę dobrze, zresztą jak inni. Opowiadanie w mediach, że to wyszło od mieszkańców, to duży znak zapytania. Powiem wprost - to zostało narzucone i tu nie ma dyskusji. Osoby, które będą teraz decydowały, będą miały większy problem, żeby się dogadać. Prostym językiem tłumacząc, jak ja się mam męczyć i kogoś przekonywać dla 370 tysięcy złotych, to kto z moich społeczników pójdzie na to.

- Wątpliwości pojawiają się przy proponowanym podziale pieniędzy - dodaje Małgorzata Kostrzewska z zarządu dzielnicy Zaodrze. - Dwie, trzy rady jeśli zostaną połączone, to mają mieć dużo więcej środków od nas. My mamy tylko 100 tysięcy złotych do podziału, a niektóre rady, słyszę, że mają mieć po 300-400 tysięcy złotych. Na naszej dzielnicy jest 12 tysięcy ludzi. Uważam, że przy podziale pieniędzy powinno się brać pod uwagę liczbę mieszkańców.

Według przedstawicieli ratusza nic nie jest przesądzone, zarówno sam podział, jak i sposób finansowania danych dzielnic. Jednym z pomysłów jest połączenie przyznawanych pieniędzy z dzielnicowym budżetem obywatelskim.

- Myślę, że ten algorytm jest korzystny dla mieszkańców - mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz miasta Opola. - Te pieniądze, które obecnie mają, czyli 100 tysięcy złotych inwestycyjnych i te na bieżącą działalność, to one kilkukrotnie wzrosną po połączeniu się samych dzielnic. W związku z tym siła finansowa tej dzielnicy również wzrośnie. To się może przejawić w realizacji różnych projektów, bo 100 tysięcy złotych, to jest zbyt mała kwota, żeby zrobić jakąś większą inwestycję. Przy większych dzielnicach, przy większych budżetach, to już mamy inne pole działania.

Od piątku (31.05) prowadzone są konsultacje społeczne w sprawie połączenia dzielnic. Swoje uwagi mieszkańcy miasta mogą składać w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Konsultacje trwają do 6 czerwca.
Henryk Bąk
Małgorzata Kostrzewska
Grzegorz Marcjasz

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »