Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 17:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Mniejszość Niemiecka będzie apelowała do MEN w sprawie nauczania języka niemieckiego

Apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej został przyjęty podczas VII sesji sejmiku województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej został przyjęty podczas VII sesji sejmiku województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Mniejszość Niemiecka chce utrzymania organizacji nauki języka niemieckiego w ostatnich klasach szkoły podstawowej jako języka mniejszości narodowej i jednocześnie drugiego języka obcego. Apel w tej sprawie, między innymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej - wystosowali radni sejmiku województwa opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej.
Według przedstawicieli mniejszości przepisy prawne w tej kwestii nie uległy zmianie, a jedynie ich interpretacja. Od zeszłego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że dzieci, które uczą się danego języka jako języka mniejszości, nie mogą się go uczyć jako drugiego języka obcego.

- Chcemy tym apelem sprawić, aby strona rządowa podjęła z nami dialog i zmienić interpretacje przepisów - mówi Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. - W szkole podstawowej w klasach 7 i 8 było łącznie pięć godzin języka niemieckiego tygodniowo. 3 godziny jako język mniejszości i 2 godziny jako język obcy. Od zeszłego roku ministerstwo stoi na stanowisku, że te dzieci, które uczą się tego języka jako języka mniejszości, nie mogą się go uczyć jako języka obcego. Kuriozum też polega na tym, że ministerstwo w zeszłym roku wydało opinię, że może być to łączone, a w tym już nie.

W marcu mniejszość w tej sprawie występowała o opinię do biura analiz sejmowych.

- I była ona na naszą korzyść - przekonuje Roman Kolek, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w strukturach sejmiku wojewódzkiego. - Interpretacja wskazywała na to, że w tych przepisach nie ma takich zapisów, które dzisiaj są w taki sposób interpretowane. Kurator też wie, że jest to problem. Natomiast jego obliguje interpretacja Ministra Edukacji Narodowej.

Według radnej Prawa i Sprawiedliwości Martyny Nakonieczny nauczanie języka niemieckiego nie jest w żaden sposób ograniczone, ale nowe prawo daje możliwość wyboru tym, którzy języka niemieckiego - jako języka mniejszości - nie chcą się uczyć.

- Były takie przypadki, wcale nie pojedyncze, że w szkołach prowadzonych przez Mniejszość Niemiecką, gdzie uczyły się dzieci niebędące członkami mniejszości, występował ten język w formie rozszerzonej - mówi Nakonieczny. - Ja rozumiem, że to dobrze, że słyniemy w całym kraju, że uczymy się języka niemieckiego i on jest na najlepszym poziomie. Natomiast jest to ograniczanie w nauce innych języków. Ograniczenie dla rodziców w wyborze innego języka obcego.

Jak informują przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej problem nauki języka niemieckiego może dotyczyć 50 tysięcy uczniów w 400 placówkach.
Rafał Bartek
Roman Kolek
Martyna Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 20:45 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 20:30 Raport dnia. 3 nowe zakażenia w regionie i 164 w całej Polsce. Przy tysiącu infekcji na dzień będą wracać obost… 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 20:00 Jabłka suszone z pieca na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Jabłka suszone z pieca trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. To, po zupie rakowej i krośnickiej szpajzie… » więcej 2021-08-04, godz. 19:30 Pomarańczowy kolor i nowe logotypy. Uniwersytet Opolski chce być rozpoznawalny dzięki zmienionej symbolice Nowy logotyp, kolor, hasła i kampanie w mediach społecznościowych. Uniwersytet Opolski zaprezentował swój nowy system identyfikacji wizualnej. » więcej 2021-08-04, godz. 18:30 Działacze "Polski 2050" pytali w Opolu o największe problemy i potrzeby naszego regionu. To część ogólnopolskiej… 'Poznajmy się' to tytuł spotkania zorganizowanego w Opolu przez Pokolenie 2050. Młodzi działacze związani w Szymonem Hołownią ankietowali mieszkańców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów do klas? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dwóch liceów w Opolu Dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie. Poznaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół. » więcej 2021-08-04, godz. 17:26 W Jeziorze Nyskim zakwitły sinice. Jest zakaz kąpieli w Skorochowie Sinice i zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim na wysokości Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina w Skorochowie. » więcej 2021-08-04, godz. 17:15 Sarna utknęła w ogrodzeniu. Kolejna nietypowa akcja strażaków Wieczorny spacer po Brzegu zakończyła przy... cmentarzu. Kolejną nietypową interwencję zaliczyli opolscy strażacy. » więcej 2021-08-04, godz. 17:10 Zabrał znaleziony portfel, teraz odpowie za kradzież Zabrał portfel zostawiony przy kasie na jednej ze stacji paliw w Kędzierzynie-Koźlu teraz odpowie za kradzież. Mowa o 43-latku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2021-08-04, godz. 16:00 Jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo. Oferta jest o 150 tysięcy złotych droższa… Tylko jedna firma stanęła do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo w Opolu. Jej oferta jest o blisko 25% droższa niż wcześniej zakładano. Przypomnijmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »