Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-13, 19:45 Autor: Witold Wośtak

Młodzież z Opola, Mannheim i Jesenika przez tydzień uczy się o obozach jenieckich

Projekt "Śladami miejsc pamięci w opolskiem" [fot. Amadeusz Lipczak]
Projekt "Śladami miejsc pamięci w opolskiem" [fot. Amadeusz Lipczak]
Projekt "Śladami miejsc pamięci w opolskiem" [fot. Amadeusz Lipczak]
Projekt "Śladami miejsc pamięci w opolskiem" [fot. Amadeusz Lipczak]
Ponad 40 uczniów z trzech państw bierze udział w tygodniowym projekcie "Śladami miejsc pamięci w opolskiem". Do Zespołu Szkół Zawodowych numer 4 w Opolu przyjechała młodzież z niemieckiego Mannheim i czeskiego Jesenika.
Celem jest przybliżenie historii obozów jenieckich na Opolszczyźnie. Program zakłada więc zwiedzanie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, sprzątanie cmentarza komunalnego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu i spotkania z historykami.

- Dzisiaj zorganizowaliśmy gry integracyjne i językowe, a jutro (14.05) będziemy zwiedzać Opole - mówi Bożena Czapska-Czoch, dyrektor ZSZ numer 4.

- Odwiedzimy również muzea w stolicy naszego regionu. Z kolei na popołudnie zaplanowaliśmy zajęcia kulinarno-cukiernicze, ponieważ nie można ukrywać, że wymiana związana z obozami jenieckimi jest trudna i może bardzo obciążyć psychicznie naszą młodzież. Z tego powodu chcemy robić takie przerywniki, dotyczące na przykład przygotowywania deserów.

Wiktoria, uczennica drugiej klasy ZSZ numer 4, i Nikola, uczennica z Mannheim, postrzegają tygodniową wymianę jako ciekawe doświadczenie.

Zapytaliśmy, czy trudna historia polsko-niemiecka jest dobrym motywem przewodnim.

- To prawda, że temat jest trudny, ale też warto wiedzieć o naszej historii oraz o tym, jak kiedyś było. Poza tym wiele zmieniło się, bo kiedyś byliśmy wrogami, a dziś przyjaźnimy się. Moim zdaniem, podobna nauka to również dobry początek - mówi Wiktoria.

- Moim zdaniem, to dobrze, że uczymy się w szkole o tym, jak było kiedyś – Polacy i Niemcy nie rozumieli się. Według mnie, fajnie jest mieć teraz możliwość lepszego poznania polskiej kultury, polskiej edukacji i porównania tego z nauką w naszej szkole - dodaje Nikola.

Trójstronne wymiany tych szkół partnerskich są organizowane od 2007 roku, ale do tej pory miały one charakter turystyczny, kulinarny i sportowy, a nie dotykały poważnej tematyki historycznej.
Bożena Czapska-Czoch
Wiktoria i Nikola

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Było spotkanie się z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »