Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 10:46 Autor: Roman Juranek

117 milionów złotych dla województwa - to dotacja z rządowego programu wsparcia dróg lokalnych

Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
- 117 mln zł otrzymała Opolszczyzna w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak. - Wkrótce będziemy podpisywać umowy z samorządami na realizację inwestycji, które zostały zgłoszone w ramach jesiennego naboru - dodaje gość Radia Opole.
W ramach tego naboru dojdzie do podpisania umów z 36 jednostkami samorządu terytorialnego na kwotę dotacji ponad 46 milionów.

- A więc całe inwestycje opiewają na ponad 90 milionów złotych. Z tego, co widzimy, jeśli chodzi o nabór wiosenny, wpłynęło prawie 100 wniosków na łączną wartość inwestycji prawie 200 mln złotych. Ten nabór jest w tej chwili rozpatrywany. Wszystkie wnioski przeszły już sprawy formalne. Niestety, wysłaliśmy wiele pism o uzupełnienia. Obecnie te wnioski podlegają tzw. ocenie merytorycznej - dodaje Czubak.

Ocena merytoryczna powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Następnie lista inwestycji zostanie przesłana do premiera i dopiero po jego zaakceptowaniu dowiemy się, które zadania zostaną zrealizowane. Rządowe dofinansowanie w naborze wiosennym może wynieść od 50 do nawet 80 procent. Jesienią odbędzie kolejny nabór.

Krapkowice, które w ostatnim naborze w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, złożyły wnioski na remonty dwóch dróg dotacji nie otrzymały, ale jak zaznaczał w "Poglądach i osądach" Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic, szanse i tak były małe, bo były to drogi o małym znaczeniu.

Teraz gmina przygotuje wnioski na kolejny nabór, które będą miały większe szanse na realizację, bo znajdują się w ramach strefy ekonomicznej.

Krapkowice przygotowują się jednak na inne duże inwestycje. To rewitalizacja mostu kolejowego wraz z parkiem miejskim. Całość kosztów ma wynieść 19 milionów złotych.
Jak tłumaczył Andrzej Brzezina - 5 mln gmina otrzyma z RPO, 5 z powiatu krapkowickiego, a 9 milionów musi zabezpieczyć ze swojego budżetu.

Inna inwestycja to także m.in. most północny. Tu gmina stara się o dotacje z programu "Mosty dla regionów" - dodaje Andrzej Brzezina. - Most północny będzie przeznaczony dla samochodów osobowych do 3,5 tony. A taką właściwą południową obwodnicę miasta, chcemy zrobić na wysokości Żywocic, i tutaj wraz z gminą Gogolin złożyliśmy projekt inwestycyjny na dofinansowanie inwestycji projektowej do ministerstwa, do programu właśnie "Mosty dla regionów".
Adrian Czubak
Andrzej Brzezina

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga… » więcej 2021-06-14, godz. 18:45 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej 2021-06-14, godz. 14:17 Posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej z inicjatywą dla przedsiębiorców Pomoc w odbudowie firmy, rozwiązywanie bieżących problemów i opracowanie planu na najbliższe miesiące - to tylko część zadań, jakie posłowie i senatorowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »