Radio Opole » Gospodarka
2018-12-19, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów"

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy południowej w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, który zakłada sfinansowanie nawet 80 procent inwestycji.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, mówi, że w tej sprawie celem będzie porozumienie trzech partnerów: gminy Krapkowice, gminy Gogolin i samorządu wojewódzkiego.

- Mamy też wsparcie wojewody, który zapewnił o pilotowaniu oraz lobbowaniu w Warszawie za wpisaniem projektu na ministerialną listę - dodaje Kasiura. - Później przyjdzie czas na konkretne działania, czyli przetarg na wykonawcę dokumentacji oraz dalsze rzeczy, między innymi podziały geodezyjne. Myślę, że ta inicjatywa zaczyna nabierać konkretnych barw. Dla samorządowców szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to będzie sprawdzian skuteczności w Warszawie.

Wojewoda Adrian Czubak tłumaczy, że są dwa etapy. Pierwsza część dotyczy przygotowania inwestycji, czyli kwestie formalno-prawne, projektowe i wykup gruntów.

- Drugi program to natomiast Fundusz Dróg Samorządowych. On zakłada już budowę samych przepraw mostowych bądź dojazdów do tych mostów. Najpierw musimy mieć przygotowaną dokumentację i uzyskać wszelkie pozwolenia oraz decyzje. Jeżeli zrobimy to i zakwalifikujemy się do programu Mosty dla Regionów, przejdziemy do Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie czekają stricte prace budowlane.

Krapkowicko-gogoliński wniosek zostanie prawdopodobnie złożony na początku 2019 roku, a nabór potrwa do końca marca.
Andrzej Kasiura
Adrian Czubak

Gospodarka

2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »