Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-08, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

"To bardzo ładny zawód, ale ciężki. Wybierany z pasji". Święto położnych w Polsce

Położna (fot. Sandor Weisz/ flickr.com na podstawie CC BY-NC 2.0)
Położna (fot. Sandor Weisz/ flickr.com na podstawie CC BY-NC 2.0)
Wspierają przyszłe mamy od początku ciąży po opiekę nad noworodkiem. Służą wiedzą i doświadczeniem. Położne mają dziś (08.05) swoje święto. Choć to międzynarodowe jest obchodzone trzy dni wcześniej, w Polsce data 8. maja jest związana z urodzinami Stanisławy Leszczyńskiej, położnej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Położne Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu codziennie muszą mierzyć się z dużą liczbą porodów. - To bardzo ładny zawód, ale ciężki. Wybierany z pasji - mówi położna Iwona Piątek. - W tym zawodzie pracuję dwadzieścia lat. Jest to zawód wymagający ustawicznego kształcenia się, żebyśmy były na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Dla mnie najpiękniejszym widokiem jest, jak taki maluszek zaraz po porodzie przystawia się do piersi, zaczyna ssać i takie malutkie dziecko od razu wie, radzi sobie i jest to piękne.

Położna Małgorzata Fedorowicz zauważa, że na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat bardzo zmieniło się podejście do pacjentek. - Pacjentki mają więcej swobody, inne podejście jest personelu. Przedtem się bardziej traktowało pacjentki przedmiotowo, teraz się je traktuje jako człowieka. Pacjentka może mieć swoje problemy, jakieś trudne chwile, że poród jest trudnym zadaniem, że to jest zadanie dla ciężarnej czy rodzącej i trzeba to też zrozumieć.

Dodajmy, że w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w zawodzie położnika pracuje jeden mężczyzna.
położne1
położne2

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »