Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-08, 14:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Opolu rozmawiano o aktywizacji osób niepełnosprawnych. Coraz więcej z nich pracuje

Konferencja "PFRON z organizacjami pozarządowymi" [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja "PFRON z organizacjami pozarządowymi" [fot. Mariusz Chałupnik]
Będzie więcej pieniędzy na działania i programy aktywizujące osoby niepełnosprawne. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na ten cel w skali kraju blisko 280 milionów złotych.
To o ponad 30 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Pieniądze trafią do organizacji pozarządowych.

- Dzięki dobrej współpracy z organizacjami łatwiej aktywizować osoby niepełnosprawne. To widać, chociażby po rynku pracy - mówi Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa zarządu PFRON. - To jest nasza najistotniejsza funkcja. Na ten cel przeznaczamy również największe środki. To ponad 3,3 miliarda złotych, które przeznaczamy na dofinansowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dzięki temu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych też cały czas wzrasta. W tej chwili wynosi blisko 28,5 proc., a do niedawna wynosił niecałe 23 proc.

W Polsce na blisko 143 tysięcy organizacji co czwarta zajmuje się osobami niepełnosprawnymi.

- My z PFRON-em działamy już od 1993 roku, w wyniku czego pozyskaliśmy łącznie 35 milionów złotych i te doświadczenia procentują - informuje Kazimierz Jednoróg z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - Jest wielka przychylność dla organizacji, które działają dłużej. Trudniej jest tym, które działają krótko, bez lokali i przygotowanej kadry. Ci, którzy spełniają takie wymogi mogą łatwiej otrzymać dofinansowanie swoich projektów. To projekty 2,3-letnie, a nam się marzy, żeby to były projekty na czas dłuższy.

PFRON współpracuje także z samorządami. W tym roku powstały kolejne programy wsparcia osób niepełnosprawnych.

- 1 stycznia ruszył fundusz solidarnościowy, którego celem jest wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych wnioski złożyło 9 gmin. To Brzeg, Głuchołazy, Gogolin, Kluczbork, Kolonowskie, Nysa, Opole, Otmuchów i Paczków. Łączna kwota wnioskowanych na realizację tych usług wynosi ponad 405 tysięcy złotych.

W tym roku PFRON dysponuje budżetem na poziomie 5,5 miliarda złotych. Blisko 20 proc. tej sumy trafi do samorządów.
Tomasz Maruszewski
Kazimierz Jednoróg
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »