Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-02, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Pokazy kawalerii w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. To już IX Majówka Kawaleryjska [ZDJĘCIA]

IX Majówka Kawaleryjska w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
IX Majówka Kawaleryjska w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pokazy konne, musztra i pokazy władania bronią, do tego bryczka i wojskowa grochówka. W parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu po raz dziewiąty zorganizowana została Majówka Kawaleryjska. Obchody Święta Flagi rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i zapalenia zniczy przed pomnikiem gen. Fieldorfa "Nila".
- Nasze wydarzenie stało się tradycją tego miejsca - mówi major Wojciech Bakalarz z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej. - Jak koń to musi być trawa, nie da się pokazów zrobić na betonie. A pokazujemy m.in. musztrę szwadronu, skoki przez przeszkody, są też zawody z przeciąganiem konia, dzieci mogą jeździć na przejażdżki konne i skorzystać z tzw. dmuchańców.

- Kadryl jest takim tańcem koni, wykonywanym głównie przez amazonki. Chodzi o zachowanie symetrii, równości, a przy tym ważne jest, żeby panować nad tymi końmi - wyjaśnia Barbara Maj, amazonka z 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

- To, co my tu mamy, to są oczywiście repliki rzędów kawaleryjskich. Siodło, z tyłu owsiak, sakwy z przodu i przedni pakunek, czyli koc i płachta namiotowa. Oryginalnie, przed wojną ułani mieli tam stroczony płaszcz - dodaje Piotr Wesołowski, chorąży Kawalerii Ochotniczej.

Opolska majówka kawaleryjska przyciąga m.in. miłośników koni i pasjonatów militariów.

- To już tradycja, konie zawsze gwarantują nam tutaj piękne wrażenia - mówi jedna z opolanek.

- Jestem ubrana w długą czarną spódnicę i białą koszulkę na konkurs "modna majówka". To jest strój charakteryzowany dla lat dwudziestych, trzydziestych - dodaje Natalia Podobińska.

- Wnuk jest mocno zainteresowany szczególnie akcesoriami wojennymi. Razem sobie to oglądamy. Są repliki broni z czasów II wojny światowej i hełmy - mówi pani Lucyna, która przyszła z wnukiem Jakubem.

- Jestem taką "koniarą" i uwielbiam pokazy ułańskie, i oczywiście kadryla. Jest to bardzo fajna atrakcja zwłaszcza dla dzieci. Mój syn jest bardzo zainteresowany wojskiem mimo, że ma dopiero 5 lat - dodaje pani Mirosława.

Plenerową imprezę zakończy pokaz skoków konnych przez płomienie o godzinie 20:00.
Wojciech Bakalarz, Barbara Maj, Piotr Wesołowski
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »