Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-02, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Pokazy kawalerii w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. To już IX Majówka Kawaleryjska [ZDJĘCIA]

IX Majówka Kawaleryjska w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
IX Majówka Kawaleryjska w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pokazy konne, musztra i pokazy władania bronią, do tego bryczka i wojskowa grochówka. W parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu po raz dziewiąty zorganizowana została Majówka Kawaleryjska. Obchody Święta Flagi rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i zapalenia zniczy przed pomnikiem gen. Fieldorfa "Nila".
- Nasze wydarzenie stało się tradycją tego miejsca - mówi major Wojciech Bakalarz z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej. - Jak koń to musi być trawa, nie da się pokazów zrobić na betonie. A pokazujemy m.in. musztrę szwadronu, skoki przez przeszkody, są też zawody z przeciąganiem konia, dzieci mogą jeździć na przejażdżki konne i skorzystać z tzw. dmuchańców.

- Kadryl jest takim tańcem koni, wykonywanym głównie przez amazonki. Chodzi o zachowanie symetrii, równości, a przy tym ważne jest, żeby panować nad tymi końmi - wyjaśnia Barbara Maj, amazonka z 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

- To, co my tu mamy, to są oczywiście repliki rzędów kawaleryjskich. Siodło, z tyłu owsiak, sakwy z przodu i przedni pakunek, czyli koc i płachta namiotowa. Oryginalnie, przed wojną ułani mieli tam stroczony płaszcz - dodaje Piotr Wesołowski, chorąży Kawalerii Ochotniczej.

Opolska majówka kawaleryjska przyciąga m.in. miłośników koni i pasjonatów militariów.

- To już tradycja, konie zawsze gwarantują nam tutaj piękne wrażenia - mówi jedna z opolanek.

- Jestem ubrana w długą czarną spódnicę i białą koszulkę na konkurs "modna majówka". To jest strój charakteryzowany dla lat dwudziestych, trzydziestych - dodaje Natalia Podobińska.

- Wnuk jest mocno zainteresowany szczególnie akcesoriami wojennymi. Razem sobie to oglądamy. Są repliki broni z czasów II wojny światowej i hełmy - mówi pani Lucyna, która przyszła z wnukiem Jakubem.

- Jestem taką "koniarą" i uwielbiam pokazy ułańskie, i oczywiście kadryla. Jest to bardzo fajna atrakcja zwłaszcza dla dzieci. Mój syn jest bardzo zainteresowany wojskiem mimo, że ma dopiero 5 lat - dodaje pani Mirosława.

Plenerową imprezę zakończy pokaz skoków konnych przez płomienie o godzinie 20:00.
Wojciech Bakalarz, Barbara Maj, Piotr Wesołowski
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 09:39 Co dalej z obwodnicami Prudnika, Sidziny i Lędzin? Cztery obwodnice opolskich miast i miejscowości powstaną w ramach programu 'Stu Obwodnic'. To Prudnik, Brzeg, Sidzina i Lędziny. Najbardziej zaawansowane prace… » więcej 2021-09-17, godz. 08:06 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach W nocy i nad ranem (17.09) mieliśmy w regionie 3 zdarzenia drogowe, w których łącznie dwie osoby zostały ranne. » więcej 2021-09-17, godz. 07:45 Utrudnienia w ruchu w związku z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego Uwaga kierowcy! W niedzielę (19.09) będą utrudnienia w ruchu na drogach w stolicy regionu. Ma to związek z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego w ramach… » więcej 2021-09-17, godz. 07:00 Jak nie dać się okraść przez internet i robić zakupy w sieci? Opolscy uczniowie i seniorzy wiedzą, jak bezpiecznie… Jak nie dać się okraść przez internet czy SMS-a i bezpiecznie robić zakupy w sieci - dowiedzieli się uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach akcji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej 2021-09-16, godz. 20:10 Raport dnia: wysoka liczba nowych zakażeń w kraju. W regionie koronawirusa potwierdzono u 18 osób [INFOGRAFIKA] 18 zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (16.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych infekcjach w… » więcej 2021-09-16, godz. 19:30 DK 46 Nysa - Kłodzko zablokowana po czołowym zderzeniu dwóch samochodów [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 Nysa - Kłodzko w Ściborzu czołowo zderzyły się dwa auta - osobowe i dostawcze. » więcej 2021-09-16, godz. 19:15 Podziel się przepisem na chleb i wygraj nagrody Niektórzy domowy chleb zaczęli piec w czasie pandemii, inni od lat jedzą na śniadanie swoje wypieki. Władze powiatu strzeleckiego zachęcają, żeby podzielić… » więcej 2021-09-16, godz. 18:00 Będzie więcej patroli policji w gminie Izbicko Więcej patroli policji będzie pojawiać się w miejscowościach gminy Izbicko. To efekt porozumienia, jakie wójt podpisała ze strzelecką komendą powiatową… » więcej 2021-09-16, godz. 17:25 ''Płyniemy pod prąd, bo takie jest życie Igi''. Grupa przyjaciół płynie Odrą, aby ocalić życie 3-letniej dziewczynki… Ma zaledwie 3 lata i choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Aby ocalić Igę Czekalską z Boczowa (woj. lubuskie), grupa przyjaciół wypłynęła w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »