Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej

Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie realizuje unikatowy program w tym zakresie.
W skali kraju uczestniczy w nim 7 tysięcy kobiet z grupy zwiększonej dziedzicznej predyspozycji zachorowania na nowotwory, między innymi pacjentki Opolskiego Centrum Onkologii. - Ryzyko raka u kobiet można znacznie obniżyć przez optymalizację mikroelementów, z selenem na czele - mówi prod. Lubiński.

- Oglądamy w mediach reklamy, gdzie mówią, co jest dobre, a co złe. Tak nie można postawić pytania, bo to błąd. Z najnowszych badań my dobrze wiemy, że najpierw trzeba zbadać stężenie na przykład selenu we krwi. Wtedy wiemy o niedoborze lub nadmiarze. W zależności od sytuacji wprowadzamy odpowiednią modyfikację – dokładamy produkty bogate w selen albo je odejmujemy.

Produkty bogate w selen to między innymi orzechy, groch, fasola i produkty mleczne.
Bardzo ważne jest również stężenie arsenu.

- Arsen to z kolei produkty morskie. Morze jest świetne w tym sensie, że ryby są znakomite, ale też muszą być przyjmowane pod kontrolą stężeń. Dużo arsenu jest również w żywności nadmiernie schemizowanej. Trzeba o tym pamiętać, bo mówimy o niebagatelnych informacjach. Z danych, którymi dysponujemy, te czynniki są fundamentalne dla ryzyka rozwoju raka - dodaje prof. Lubiński.

Z kolei Joanna Tomiczek-Szwiec, ginekolog, onkolog z poradni genetyki w OCO, ocenia, że świadomość u kobiet rośnie, ale wiedzy wciąż brakuje.

- Mamy już grupę pacjentek, u których stwierdzono nieodpowiedni poziom mikroelementów. W tej chwili mamy około 100 kobiet, ale ciągle prowadzimy aktywną rekrutację. Zaczniemy właśnie dzisiaj – to pierwszy dzień, kiedy zapraszamy te pacjentki w celu zaproponowania im udziału w badaniu. Zaproponujemy im leczenie dietetyczne lub suplementację selenem.

Prof. Lubiński spotkał się ze studentami medycyny Uniwersytetu Opolskiego, a od 11:00 konsultuje opolskie pacjentki.
Jan Lubiński 1
Jan Lubiński 2
Joanna Tomiczek-Szwiec

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***