Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-23, 10:30 Autor: Tomasz Cichoń

Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych

Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
- Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Przypomnijmy: Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że skoro niemiecki jest nauczany jako język mniejszości, to nie może być równocześnie nauczany jako nowożytny język obcy.

- Ministerstwo powinno się skupić na jakości prowadzonych zajęć. Uważamy, że ministerstwo swoje siły, kierunek swoich działań powinno skupić, aby podnosić jakość, wspierać jakość nauczania w szkołach i przedszkolach. Tymczasem, zamiast wspierania jakości mamy - w naszej opinii - sztuczne problemy, generowanie problemów niezgodnych z prawem, na co wskazują opinie, łącznie z opinią Biura Analiz Sejmowych - dodaje gość Radia Opole.

A co to oznacza dla uczniów?

- Angielski cały czas jest. Dzieci mają od klasy siódmej obowiązek nauki drugiego języka obcego nowożytnego (niezależnie od języka mniejszości) i tutaj się pojawia ten problem. Albo mają wybrać inny język obcy, albo to, co się częstokroć niestety już dzieje, a to jest też niezgodne z prawem, czyli zachęca się rodziców do rezygnacji z języka niemieckiego jako języka mniejszości i do tej siódmej, ósmej klasy idą tylko już z językiem obcym - mówi Rafał Bartek.

Dodajmy, że w tej chwili języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się w całej Polsce 55 tysięcy uczniów.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN
Rafał Bartek przewodniczący TSKN

Wiadomości z regionu

2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej 2021-06-19, godz. 14:51 Dwa groźne pożary zabudowań rolniczych w powiecie oleskim i nyskim. W akcji w sumie 24 zastępy straży pożarnej [… Około godz. 13:40 wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który pojawił się w jednym z opuszczonych budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »