Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-23, 10:30 Autor: Tomasz Cichoń

Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych

Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
- Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Przypomnijmy: Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że skoro niemiecki jest nauczany jako język mniejszości, to nie może być równocześnie nauczany jako nowożytny język obcy.

- Ministerstwo powinno się skupić na jakości prowadzonych zajęć. Uważamy, że ministerstwo swoje siły, kierunek swoich działań powinno skupić, aby podnosić jakość, wspierać jakość nauczania w szkołach i przedszkolach. Tymczasem, zamiast wspierania jakości mamy - w naszej opinii - sztuczne problemy, generowanie problemów niezgodnych z prawem, na co wskazują opinie, łącznie z opinią Biura Analiz Sejmowych - dodaje gość Radia Opole.

A co to oznacza dla uczniów?

- Angielski cały czas jest. Dzieci mają od klasy siódmej obowiązek nauki drugiego języka obcego nowożytnego (niezależnie od języka mniejszości) i tutaj się pojawia ten problem. Albo mają wybrać inny język obcy, albo to, co się częstokroć niestety już dzieje, a to jest też niezgodne z prawem, czyli zachęca się rodziców do rezygnacji z języka niemieckiego jako języka mniejszości i do tej siódmej, ósmej klasy idą tylko już z językiem obcym - mówi Rafał Bartek.

Dodajmy, że w tej chwili języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się w całej Polsce 55 tysięcy uczniów.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN
Rafał Bartek przewodniczący TSKN

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »