Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-26, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Przyszłość Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego tematem naukowej konferencji w Opolu

"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
"Krym - nierozwiązany konflikt. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego" konferencja w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
O przyszłości Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego dyskutowali eksperci z Opola, Warszawy, Wrocławia i Lublina uczestniczący w konferencji organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu. Prelegenci podsumowali dotychczasowe wydarzenia na Krymie i we wschodniej Ukrainie z perspektywy polskiej polityki zagranicznej.
- Pojawia się wiele pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji, trudno jest osiągnąć jakiś jeden kompromis. Z pewnością w polskim interesie jest, aby Ukraina została państwem suwerennym, możliwie jak najsłabiej powiązanym z Federacją Rosyjską, jednakże doprowadzenie tej sytuacji do końca, przeforsowanie jej jest dosyć trudne - mówi dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.

- Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby polepszyć m.in. relacje polsko-rosyjskie, bo wymiana studencka jest dosyć ograniczona, nie ma też dużej wymiany naukowej i kulturalnej - mówi Łukasz Lewkowicz z wydziału politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - I to jest wyzwanie na przyszłość, żeby po obu stronach i w Polsce i np. w Rosji była chęć tego dialogu politycznego, kulturalnego itd. Jeśli to będzie, to myślę, że te relacje będą na lepszym poziomie niż są teraz. W tym momencie są w dużym stopniu zamrożone, nie ma ich.

Łukasz Lewkowicz zwraca także uwagę na istotę wspierania relacji obywatelskich między Polska a Ukrainą. - Czyli wspieranie współpracy między NGO-sami, wspieranie też wymiany studenckiej, przyjmowanie właśnie do Polski studentów z Ukrainy, taki soft power, budowanie pozytywnego wizerunku naszego państwa, także podejmowanie działań przez samorządy w Polsce i na Ukrainie.

Współorganizatorami konferencji byli: Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "Horyzonty" oraz czasopismo "Układ Sił".
dr Stanisław Niewiński
Łukasz Lewkowicz cz.1
Łukasz Lewkowicz cz.2

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 16:43 12 lat więzienia grozi Rafałowi M., który pod wpływem narkotyków miał zaatakować kierowcę nożem i ukraść sa… Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 31-letniego Rafała M., który odpowiada za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony tłumaczył… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast pod 998 teraz będziemy dzwonić pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej 2021-09-20, godz. 12:52 Opolska korona zajęła trzecie miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie Sukces delegacji województwa opolskiego na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Trzecie miejsce w 'Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 12:50 Paweł Kukiz w Radiu Opole o zaostrzeniu kar za przestępstwa korupcyjne Sejm przyjął w piątek (17.09) nowelizację Kodeksu karnego w sprawie zaostrzenia konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą… » więcej 2021-09-20, godz. 12:45 Trzeźwy poranek na opolskiej autostradzie A4. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Troje kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w gminie Brzeg Pierwszy z nich na wylotówce Brzegu w czwartek (16.09) na 40-tce miał na liczniku 92 km/h. » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Raport MZ: ponad 360 nowych infekcji w kraju. W regionie potwierdzono 4 zakażenia koronawirusem [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 4 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych spowodowanych COVID-19 i chorobami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »