Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-19, 16:15 Autor: Joanna Matlak

"Truje nas technologiczny trup". Wraca problem ze spalarnią odpadów medycznych w Opolu. Jest petycja do marszałka

Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Mieszkańcy dzielnicy Kolonia Gosławicka w Opolu domagają się likwidacji spalarni odpadów medycznych. Spalarnia znajduje się w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i ich domów.
Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją do marszałka województwa o cofnięcie pozwolenia na działalność, jak mówią, „technologicznego trupa”.

- Jesteśmy truci i źle się czujemy. Jest taki słodkawy smród, smród spalonych plastików. Za tym idzie drażnienie w nosie, łzawienie oczu i drapanie w gardle - mówi Adam Bukała.

- Zrobiliśmy prywatne badania przez firmę, która jest do tego upoważniona i wyszło, że na mojej posesji przekroczenie zawartości rtęci w gruncie jest trzykrotne - mówi Mirosław Patrzyński z ulicy Górnej w Opolu.

Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego poinformował, że decyzja emisyjna mogłaby zostać cofnięta, gdyby przekroczono normy określone w prawie.

- Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i z tego, co wiem WIOŚ rozpoczął kontrolę w ubiegłym roku, ale okazuje się, że instalacja od grudnia nie funkcjonuje, więc nie jest w stanie tych badań przeprowadzić. Marszałek może wszcząć postępowanie w sprawie cofnięcia decyzji, jeśli instalacja nie będzie działała zgodnie z prawem - mówi dyrektor Grabelus.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny, w spalarni od końca grudnia do końca marca trwa tzw. przerwa techniczna. W marcu kończy się też umowa dzierżawy z operatorem spalarni, czyli firmą EKO TOP.

- Odpowiadając na zarzuty mieszkańców oczekujemy od firmy, która będzie utylizować odpady medyczne wysokich standardów – mówi Dariusz Sitko, dyrektor ds. technicznych USK.

- Inwestor, który będzie zainteresowany dzierżawą tego typu instalacji, musi przedstawić pakiet inwestycyjny dotyczący usprawnienia czy doskonalenia procesu technicznego, co wymaga urządzeń, aparatury, systemów pomiarowych. Wszystko po to, żeby zachować standardy jakościowe i środowiskowe - mówi Sitko.

Dodajmy, że w ciągu trzech lat za kwotę około 700 tys. złotych przeprowadzono modernizację spalarni. Jak poinformowały władze szpitala, w planach nie ma rozbudowy tego obiektu.
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński
Manfred Grabelus
Dariusz Sitko

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »