Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-10, 18:00 Autor: Joanna Matlak

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów

Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Urząd Miasta Opola nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Anna Sułek z maską [fot. Joanna Matlak[
Ratusz nie kupi masek antysmogowych dla seniorów. Pomysł ten wyszedł ze środowiska Opolskiego Alarmu Smogowego, który zwracał uwagę, że starsze osoby są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza.
- Złożyliśmy takie pismo w lutym 2017 roku, dziś robimy to jeszcze raz, może teraz prezydent je przeczyta – mówi Anna Sułek, emerytka i działaczka Opolskiego Alarmu Smogowego.

- Można brać przykład z miasta Krakowa, gdzie krakowianie dostają w przychodniach maseczki antysmogowe, a dzielnica Praga w Warszawie rozdaje chusty antysmogowe. Liczymy, że prezydent spojrzy na to przychylnym okiem i może wyda trochę pieniędzy z budżetu na nasze maseczki - mówi Anna Sułek.

Jeden z działaczy OAS Janusz Piotrowski zwrócił także uwagę na to, że w Opolu nie ma stacji z automatycznym pomiarem pyłu zawieszonego PM 2,5.

- Miasta, które nie mają tego pomiaru i bazują na indeksie powietrza opartym tylko na PM 10, zawyżają i podają, że jakość powietrza jest o jeden próg lepsza niż w innych miastach w których pomiar pyłu PM 2,5 jest mierzony automatycznie. Ja bym powiedział, że to jest oszustwo - mówi Piotrowski.

- Problem jest wielowątkowy, nie mówimy o mieście punktowo, tylko o dużych zintegrowanych działaniach, np. milionach złotych na wymianę pieców - odpowiada ekologom Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

- Miasto zostało wyróżnione za walkę z niską emisją za autorski program "Czyste powietrze - oddech dla Opola". Na przestrzeni lat przeznaczymy kilkanaście milionów na wymianę pieców i to są inwestycje, na które kładziemy nacisk. Jeśli chodzi o maseczki, o których wspomina Alarm Smogowy, na tym etapie i w tej chwili nie mamy takich planów, dlatego że skupiamy się na realnym wpływie na jakość powietrza w Opolu.

Rzecznik prezydenta wskazuje także, że mieszkańcy mogą sprawdzać stan powietrza jak i prognozy za pomocą aplikacji, a walka z niską emisją jest skupiona na przekroczeniach pyłu PM 10. - Jeśli chodzi o pomiar pyłu PM 2,5 to takie pomiary prowadzi stacja WIOŚ – dodaje Oborska-Marciniak.

Dodajmy, że stacja prowadzi jednak pomiar manualny, co oznacza że czas oczekiwania na wyniki jest wydłużony. Automatyczny pomiar pozwala obserwować wyniki na bieżąco.
Anna Sułek
Janusz Piotrowski
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej 2021-09-23, godz. 20:10 Raport dnia: prawie tysiąc zakażeń koronawirusem w kraju, rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką [INFOGRA… 20 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (23.09) o 974 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-23, godz. 19:45 W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik. Miasto znalazło się w gronie 32 wybranych miejscowości, a w staraniach pomógł poseł Kamil Bortniczuk. Taką… » więcej 2021-09-23, godz. 18:20 Do SzPiK-u przesiąknięci... zawodowstwem. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli spotykać się z pracodawcami, ale i doradcami… » więcej 2021-09-23, godz. 17:20 Prudnik: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie Bonifratrów oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA] Pierwsze w powiecie prudnickim Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie ojców Bonifratrów oficjalnie otwarte. Na potrzeby nowego WTZ w Prudniku wyremontowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »