Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-21, 21:00 Autor: Ewelina Laxy

Zimą przejdą Główny Szlak Beskidzki. Wystartują po Nowym Roku

Dwóch mieszkańców Opolszczyzny zamierza przejść Główny Szlak Beskidzki. Wyruszają 2 stycznia [fot. pixabay.com]
Dwóch mieszkańców Opolszczyzny zamierza przejść Główny Szlak Beskidzki. Wyruszają 2 stycznia [fot. pixabay.com]
W 19 dni przejdą prawie 500 kilometrów. Bogdan Kardasz i Jerzy Sobczak z Tułowic 2 stycznia rozpoczynają przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego. To najdłuższy w Polsce oznakowany kolorem czerwonym szlak turystyczny.
- Wszystko jest zaplanowane - mówi Jerzy Sobczak. - Jest tak, że całe przejście, może nie z godziny na godzinę, ale każdy dzień jest rozpisany. Są odcinki, że przechodzi się przez dwie miejscowości, dwa schroniska jednego dnia, a są odcinki, że pomiędzy jednym schroniskiem i drugim nie ma żadnej miejscowości i trzeba przejść 32 kilometry.

To już druga zimowa wyprawa mieszkańców naszego województwa. Na początku tego roku przeszli Główny Szlak Sudecki, który liczy 440 kilometrów. Impulsem do rozpoczęcia wędrówki był wypadek, któremu dwa lata temu uległ drugi z uczestników wyprawy - Bogdan Kardasz.

- Po długiej rekonwalescencji udało mi się wrócić na szlak. Wyprawa to chęć podziękowania za powrót do zdrowia, a także pokazanie innym, że warto doceniać życie - mówi Bogdan Kardasz. - Tak nieszczęśliwie upadłem z wysokości, robiąc zdjęcia wilkom w Bieszczadach, że, niestety, skręciłem kark i złamałem kręgosłup. Miałem przeprowadzone dwie operacje, byłem też sparaliżowany. Nie należy się załamywać, nie należy brać do siebie złych rzeczy. Trzeba coś zrobić, iść dalej. Czasami było tak, że szliśmy i przez dzień, dwa nie było w ogóle człowieka. Jest zmęczenie, ale jest też satysfakcja.

Główny Szlak Beskidzki wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnkowskiego i ukończony w 1929 roku.
Jerzy Sobczak
Bogdan Kardasz

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »