Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-21, 15:16 Autor: Mariusz Chałupnik

Nie tylko pieniądze, ale i poprawa warunków pracy. "Czarny" strajk pracowników socjalnych

Pracownicy pomocy społecznej chcą większej płacy i lepszych warunków pracy [fot. Mariusz Chałupnik]
Pracownicy pomocy społecznej chcą większej płacy i lepszych warunków pracy [fot. Mariusz Chałupnik]
Zamiast świętować - protestują. Pracownicy socjalni mają dziś (21.11) swoje święto. Ten dzień wybrali jednak jako kulminację "czarnego tygodnia". Do pracy przyszli ubrani na czarno. Zatrudnieni w placówkach socjalnych - na terenie całego kraju - domagają się lepszych zarobków i poprawy warunków pracy.
Średnia płaca zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu to ponad 3600 złotych brutto. Nowy pracownik może liczyć jednak na niecałe 2100 złotych netto i to wraz z premią oraz dodatkiem za pracę w terenie. A ta jest bardzo wymagająca.

- W większości to jest praca z człowiekiem. Chodzimy w teren, często bierzemy odpowiedzialność za tych ludzi. Zajmujemy się wieloma aspektami ich życia. To jest cały wachlarz tych problemów. Nikt nie mówi o tym jak nasza praca jest niebezpieczna. W różne środowiska idziemy i nie zawsze zastajemy to, czego oczekiwaliśmy. Jak wejdziemy do mieszkania, to jesteśmy bezbronni - mówi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

W Opolu pracownicy solidaryzują się z resztą kraju. Oni już wcześniej wywalczyli podwyżki. 200 złotych więcej otrzymali z ratusza na początku tego roku. Kolejne 200 złotych dostaną od 1 sierpnia 2019 roku.

- Wynagrodzenie to tylko jedna kwestia w tym proteście - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Pracownicy socjalni ciągle mają poczucie, że ich zawód ma bardzo niski prestiż. Być może teraz ktoś się zainteresuje już nie tylko tym, ile dana osoba zarabia, ale również jakie ma zadania, jakie ma wykształcenie, czym się zajmuje. Jest to zawód bardzo potrzebny, ale bardzo trudno jest o osiągnięcie satysfakcji.

Przedstawiciele środowiska pracowników socjalnych zwrócili się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o poprawę warunków pracy.

- Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy - mówi Maria Kamińska-Janus, sekretarz polskiej federacji związkowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej. - Myślimy nad dalszymi krokami, jeśli protest nie da skutku. Na pewno możliwe są nasze zaostrzające działania. Ja nie chcę wybiegać zanadto w przyszłość, ale wszystkie możliwości są rozważane.

Protest potrwa do końca tygodnia.
pracownicy MOPR w Opolu
Małgorzata Kozak
Maria Kamińska-Janus

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 09:30 MOP-y na opolskim odcinku A4 do przebudowy, ale nie wszystkie. Ogłoszono przetarg Remont 3 Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A4 zaplanowano na przyszły i kolejny rok. Na razie GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację zadania. » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 W Nysie można już korzystać z rzecznej przystani łódkowej. Inicjatywa starostwa dostarczy frajdy nawet niedoświadczonym… Ponownie można korzystać z nyskiej przystani łódkowej. Tamtejszemu starostwu udało się reaktywować tę formę rekreacji po dwóch latach przerwy. » więcej 2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-14, godz. 19:00 Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga… » więcej 2021-06-14, godz. 18:45 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »