Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-18, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale

"Obuwniczym Szlakiem" w Krapkowicach [fot. Witold Wośtak]
"Obuwniczym Szlakiem" w Krapkowicach [fot. Witold Wośtak]
"Obuwniczym Szlakiem" w Krapkowicach [fot. Witold Wośtak]
"Obuwniczym Szlakiem" w Krapkowicach [fot. Witold Wośtak]
Pierwszą wycieczkę "Obuwniczym Szlakiem" zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb butów z brązu, gdzie każdy został wyposażony w kod QR.
W Krapkowicach przed drugą wojną światową działały zakłady obuwnicze Bata, a po wojnie Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Otmęt". - Nie ukrywamy, że pierwszą inspiracją były dla nas wrocławskie krasnale - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. - To jest pierwsza akcja tego typu i chcemy zobaczyć, jakie będzie mieć wzięcie u mieszkańców oraz turystów. Sama idea powstała kilkanaście miesięcy temu, kiedy dyskutowaliśmy, co w Krapkowicach jest historycznym symbolem. Okazało się, że nasze miasto jest najbardziej znane z butów.

W dzisiejszej wycieczce z przewodnikiem wzięło udział blisko sto osób. Zapytaliśmy o motywację do udziału w tym przedsięwzięciu.

Byłe pracownice Śląskich Zakładów Przemysłu Skórzanego "Otmęt" uważają, że w niedzielę nie ma co robić, więc cieszą się z możliwości zobaczenia ciekawych miejsc. Przyznają, że skoro pracowały w tych zakładach, chciały bardziej poznać historię swojego byłego miejsca pracy. Choć pracowały w „Otmęcie” przez wiele lat, o wielu rzeczach nie miały pojęcia.

W planie jest poszerzanie trasy przez stawianie kolejnych figur z brązu. Dotychczasowy koszt projektu to 70 tysięcy złotych. Ponad połowę stanowi dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Andrzej Kasiura
Uczestniczki

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »