Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-07, 14:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe buty dla skoczków narciarskich powstają w Krapkowicach

Michał Jankowski nad projektem butów dla skoczków narciarskich [fot. A. Pospiszyl]
Michał Jankowski nad projektem butów dla skoczków narciarskich [fot. A. Pospiszyl]
Kadra polskich skoczków narciarskich startuje w nowych butach, które wyprodukowała firma Nagaba z Krapkowic. Obuwie powstawało pod okiem Adama Małysza. Pierwszy skakał w nich Stefan Hula już w sierpniu w czasie Pucharu Kontynentalnego. W Hinzenbach i Klingenthal białe buty z Krapkowic włożyli Jakub Wolny i Maciej Kot.
- Stworzyliśmy buty, które w dużej mierze są skórzane – mówi Ewa Brych-Nagaba, współwłaścicielką firmy. - Właśnie tym kierował się też pan Małysz. Szukał firmy, która produkuje obuwie skórzane. Są tam pewne materiały i elementy, których w powszechnym obuwiu się nie stosuje. Część materiałów oczywiście mamy polskich, natomiast część musieliśmy sprowadzać praktycznie z całej Europy, bo to i Włochy, Niemcy, Francja, Portugalia…

Prace nad stworzeniem pierwszej pary trwały prawie 4 miesiące. Potem buty były testowane, najpierw w warsztacie, potem już na skoczni. Cały czas są ulepszane – wprowadzane są poprawki pod dyktando skoczków. Jak podkreślał w czasie weekendowych zawodów Maciej Kot w rozmowie z TVP Sport: "ma nastąpić dopasowanie do zawodnika. Każdy woli coś innego. Buty miększe, twardsze, wyższe, niższe..."

- Na razie buty są białe, ale to też się zmieni – mówi Michał Jankowski, konstruktor obuwia w firmie Nagaba. - Ostatnio jak rozmawialiśmy z nimi, to zamówili sobie każdy pod siebie. Ponieważ but jest z kilku elementów, to jest zestaw kolorów, np. czarny, szary, zielony. Zobaczymy w najbliższym konkursie, gdy będą mieli te buty, to każdy będzie miał inne.

Do tej pory zawodnicy mogli polegać jedynie na butach produkowanych przez niemiecką firmę Ross. Nagaba jest drugim przedsiębiorstwem w Europie, które jest w stanie uszyć tak specyficzne buty.
Ewa Brych-Nagaba
Michał Jankowski

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zatrucie w ośrodku, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:13 "Uczciwa Polska" to nowy pomysł PSL. Rusza zbiórka podpisów Praca, która się opłaca, dziedziczenie emerytury oraz program własny kąt - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy PSL. Opolscy działacze… » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 Opolscy diabetycy spotkali się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy Na co dzień wspierają się w walce z cukrzycą i przekonują, że z tą chorobą można żyć. Członkowie oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-25, godz. 20:15 Opolskie czworaczki opuściły szpital. Antoś, Janek, Oluś i Stasiu jadą do domu Po blisko dwóch miesiącach pobytu na oddziale neonatologii szpitala ginekologicznego w Opolu czworaczki zostały wypisane do domu. Przypomnijmy, Antoś, Janek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »