Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-01, 11:30 Autor: Justyna Maćkowiak

W Starym Grodkowie powstanie pomnik upamiętniający zamordowanych żołnierzy z oddziału Henryka Flamego "Bartka"

W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
W starym Grodkowie upamiętniono zamordowanych żołnierzy Henryka Flamego [fot. Daniel Klimczak]
Bartosz Kuświk [fot. Paweł Grabek]
Bartosz Kuświk [fot. Paweł Grabek]
- Nie znamy dokładnej daty tych tragicznych wydarzeń, znany jest tylko przybliżony termin - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu.
We wrześniu 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD w Starym Grodkowie i okolicach wsi Barut zamordowali żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego "Bartka".

- Cały czas badana jest dokumentacja dotycząca tych wydarzeń - dodaje gość Radia Opole. - Poszukiwania to nie tylko spektakularne identyfikacje, to koniec tej sprawy. Identyfikacja, pokazanie zdjęcia i noty identyfikacyjnej rodzinie to tak naprawdę piękny, ważny, ale ostatni element. Początek jest jak zawsze w pracach historyka, poszukiwacza, archeologa - żmudna, ciężka kwerenda w archiwach, zbieranie relacji, czasami błądzenie - mówi Kuświk.

Szczątki żołnierzy odnaleziono w Starym Grodkowie i okolicach wsi Barut wiosną 2016 rok. Na razie udało się zidentyfikować trzy osoby. Instytut Pamięci Narodowej planuje utworzyć w Starym Grodkowie miejsce pamięci.

- Pierwszym etapem jest pomnik na Polanie Śmierci, który będzie swoistym hołdem oddanym żołnierzom. Będzie tam postawiona instalacja, która ma przypominać, że był tam budynek, w którym zginęli żołnierze. Będzie wielki 6-metrowy krzyż, na którym znajdą się trzy pierwsze odnalezione tam elementy: krzyż harcerski, ryngraf z Matką Boską i orzełek z czapki - dodaje gość Radia Opole.

Drugim elementem upamiętnienia będzie utworzenie ścieżki edukacyjnej od lotniska do pomnika. Ma być to miejsce pamięci nie tylko żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ale także Żołnierzy Niezłomnych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli z komunizmem.
Bartosz Kuświk cz. 1
Bartosz Kuświk cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-10-24, godz. 19:20 Zakażenia koronawirusem w dwóch opolskich przedszkolach O dwóch placówkach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem informuje rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Mieszkańcy Rożnowa pamiętają o poległych na I i II wojnie światowej. Odsłonięto pomnik w starym parku Pomnik na cześć poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej zbudowali mieszkańcy Rożnowa w gminie Wołczyn. » więcej 2020-10-24, godz. 17:23 Przekleństwa na elewacji biura poselskiego Violetty Porowskiej. "Jestem oburzona, bo to zwykłe chuligaństwo" [AKTUA… Wulgarne hasła ktoś namalował sprayem na ścianie przed biurem poselskim Violetty Porowskiej (PiS) w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 17:22 "Wymazy" tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Zmiany w punkcie testowym w Kędzierzynie-Koźlu Rejestrację wyłącznie telefoniczną wprowadza w poniedziałek (26.10) punkt testowy na obecność koronawirusa przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-10-24, godz. 16:30 Jak przygotować dom przed sezonem grzewczym? Przede wszystkim zadzwonić po kominiarza i kupić czujniki Warto odpowiednio przygotować dom jednorodzinny na początku sezonu grzewczego. » więcej 2020-10-24, godz. 15:03 "To istotny element naszej tradycji i kultury". Młodzież Wszechpolska sprzątała stary cmentarz w Opolu Opolskie koło Młodzieży Wszechpolskiej porządkowało od rana stary cmentarz komunalny przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 15:00 Kiedy ruszy budowa szpitala w CWK? Na miejscu są już budowlańcy i kontenery Trwają przygotowania do budowy szpitala polowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 13:15 Uwaga kierowcy! W nocy i w niedzielny poranek będzie mgliście Planującym podróż nadchodzącej nocy proponujemy wziąć poprawkę na warunki drogowe. Nocą i nad ranem widzialność na trasach będzie mała. W regionie… » więcej 2020-10-24, godz. 12:07 Zagraniczni przewoźnicy pod lupą WITD 4 mandaty karne, wszczęte 2 postępowania administracyjne oraz zatrzymany 1 dowód rejestracyjny - to podsumowanie jednodniowej akcji mundurowych z Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-24, godz. 10:45 Cała Polska w strefie czerwonej. Wchodzą w życie nowe ograniczenia Od soboty (24.10) wchodzą w życie nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa Covid19. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***