Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-25, 12:00 Autor: Katarzyna Doros

Społeczna komisja zbada problem pedofilii w diecezji opolskiej

Członkowie komisji "Troska i Solidarność" [fot. Katarzyna Doros]
Członkowie komisji "Troska i Solidarność" [fot. Katarzyna Doros]
Jaka jest skala pedofilii w diecezji opolskiej i ilu księży wykorzystujących dzieci zostało przeniesionych z parafii do parafii? To niektóre z zagadnień, które chce badać społeczna komisja "Troska i Solidarność". Docelowo komisję ma tworzyć sto osób, które z zewnątrz będą się przyglądać sytuacji w opolskim Kościele i prowadzić dialog z opolską kurią diecezjalną.
- Problem księży wykorzystujących seksualnie dzieci to sprawa, która dotyka nas wszystkich i jest traumą dla całego społeczeństwa - mówi Jarosław Pilc, pełnomocnik społecznej komisji "Troska i Solidarność". - Apelujemy do biskupa opolskiego o niezwłoczne o podjęcie społecznego dialogu w tym zakresie, ujawnienie skali problemu pedofilii wśród księży na Opolszczyźnie, utworzenie specjalnego funduszu odszkodowawczego działającego w trybie przedsądowym oraz przedstawienie kompleksowych rozwiązań działających przeciw wykorzystywaniu dzieci przez osoby duchowne.

Przedstawiciele komisji podkreślają, że ich celem jest okazanie solidarności z ofiarami w diecezji opolskiej. - Jest pewna zmowa milczenia, chcemy to przerwać - mówią.

- Wszyscy wiedzą, że coś się dzieje, w szerokiej skali, a reakcja jest żadna. W rozmowach z ludźmi problemu nie ma. Tutaj jest pewien zorganizowany system, w którym to się dzieje, a nie można powiedzieć, że zakres tego sięga tylko do regionu warszawskiego czy jakiś innych województw. Jesteśmy białą wyspą? W naszym nie ma? - mówi Andrzej Kicia, członek komisji.

- Krążą różne pogłoski, różne tajemnice poliszynela, że gdzieś w Lewinie Brzeskim przed laty był problem, że w innych parafiach jest, to się wszystko słyszy, trzeba o tym mówić - dodaje Pilc.

Dziś (25.09) zaplanowano pierwsze spotkanie organizacyjne, zamknięte dla mediów. Podsumowanie wstępnych prac komisji ma się pojawić do końca 2018 roku.

W związku z tym, że przedstawiciele opolskiej kurii przebywają na Konferencji Episkopatu Polski w Płocku, gdzie także omawiane są kwestie prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci, wspólne stanowisko przedstawił ks. Sylwester Pruski, delegat biskupa opolskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Dziwi nas niewiedza członków komisji "Troska i Solidarność", ponieważ Kościół w tej kwestii działa i nie są to kwestie ukryte. Jest wyznaczony ogólnopolski koordynator ds. ochrony dzieci. W naszej diecezji ja zostałem przygotowany i oddelegowany, żeby przyjmować takie zgłoszenia - mówi ks. Pruski. - Każde podejrzenie jest z osobna rozpatrywane. Jesteśmy zobowiązani przesłać taką informację i do Rzymu, a od ubiegłego roku także jesteśmy zobowiązani do tego, żeby informować organy ścigania o każdym przypadku, kiedy dojdzie do wykorzystania seksualnego osoby małoletniej ze strony duchownego. To jest nie tylko nasz obowiązek, to także jest obowiązkiem każdego obywatela naszego kraju.

Ks. Sylwester Pruski zapewnia także, że diecezja opolska prowadzi działania edukacyjne w szkołach, oprócz tego organizowane są szkolenia i spotkania metodyczne w seminariach i dla katechetów.

- O tym, czy ktoś z przedstawicieli opolskiej kurii włączy się do prac komisji społecznej zdecyduje biskup Andrzeja Czaja - mówi ks. Pruski. Jak informuje, Konferencja Episkopatu Polski przygotowuje się do stworzenia ogólnopolskiego raportu. - Jeśli taka informacja się ukaże biskup Czaja przekaże ją w formie listu pasterskiego do wszystkich wiernych w naszej diecezji - dodaje.
Jarosław Pilc
Andrzej Kicia, Jarosław Pilc

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »