Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-24, 18:40 Autor: Witold Wośtak

Trojaczki przyszły na świat w Opolu. Szanse na taką ciążę to 1 do 7225

Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Centrum Ginekologii w Opolu [fot. Iwona Nawrot- Szczepanik]
Trojaczki urodziły się w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci są zdrowe i czują się dobrze. Kiedy maluchy przyszły na świat, Hania ważyła przeszło 1700 gramów a Dawid oraz Marcel byli nieco ciężsi.
O ciąży mnogiej wiadomo mniej więcej w dziewiątym tygodniu. Ciężarne są od wtedy często hospitalizowane i mają więcej wizyt u lekarza, aby ewentualnie nie przeoczyć groźnego momentu.

- Kiedyś większość bliźniaków rodziła się siłami natury i choć drugie dziecko przychodziło na świat w gorszym stanie, nie było szczególnie niepomyślnych porodów - mówi Dariusz Kowalczyk, zastępca ordynatora Oddziału Ciąży Powikłanej w Centrum Ginekologii. - Od jakiegoś czasu większość ciąż bliźniaczych rozwiązujemy metodą cięcia cesarskiego. Dzieci rodzą się w bardzo niewielkim odstępie czasowym i są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Właściwie nie ma między nimi różnic, nie stwierdzamy także zaburzeń. Mamy taką specyfikę czasów, że nikt nie chce ponosić ryzyka.

Po dziewięciu tygodniach określa się również, czy ciąża jest jednokosmówkowa, dwukosmówkowa czy wielokosmówkowa.

- To jest bardzo istotne w kontekście dalszego przebiegu ciąży, ponieważ ciąże jednokosmówkowe są obarczone znacznym ryzykiem. Kosmówka to inaczej łożysko – jeżeli jest jedno łożysko dla dwójki lub trójki dzieci, istnieje możliwość konfliktu pępowinowego – zaplątania się dzieci w te pępowiny – i stąd znacznie częściej zdarza się finał niepomyślny - dodaje Kowalczyk.

Ciąża trojacza zdarza się raz na 7225 razy. Od 2000 roku w opolskim centrum ginekologii zanotowano 16 porodów trojaczków. Dwa ostatnie takie rozwiązania miały miejsce w 2016 roku.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej 2020-09-17, godz. 18:30 Szczątki pięciu osób odnaleziono na polu jednego z mieszkańców Nogowczyc. "Mamy pewność, że byli to w większości… Szczątki pięciu osób, poległych w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na teren gminy Ujazd odnaleziono w Nogowczycach. Badania archeologiczne prowadziła pracownia… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 5 lat więzienia za śmierć noworodka. Skazana matka, która urodziła w toalecie, dziecko utopiło się Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu 25-letnią Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła swoje dziecko w toalecie, noworodek utopił się. Do… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Nastolatkowie sprawdzali swoją wiedzę o NSZZ Solidarność z lat 1970-1990. "To ważny rozdział naszej historii" Za nami finał wojewódzki ogólnopolskiego konkursu historycznego 'Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii'. » więcej 2020-09-17, godz. 16:15 Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [AKTUALIZACJA] Dwa opolskie powiaty znalazły się na zaktualizowanej dziś (17.09) ministerialnej liście stref o wzmożonym rygorze epidemicznym. Powiat kluczborski znalazł… » więcej 2020-09-17, godz. 15:40 Kolejna klasa w II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu na kwarantannie Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnej z uczennic II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. W związku z tym druga… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***