Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-21, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Wojewoda i marszałek kłócą się w sprawie budowy polderu Żelazna

Konferencja w sprawie budowy polderu Żelazna
Konferencja w sprawie budowy polderu Żelazna
Andrzej Buła, Tadeusz Jarmuziewicz
Andrzej Buła, Tadeusz Jarmuziewicz
Konflikt na linii wojewoda - marszałek. Poszło o budowę polderu Żelazna. Inwestycję miał zrealizować samorząd regionu, jednak na przełomie roku politykę przeciwpowodziową przejęło państwo. Obecnie to Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie miało rozpocząć inwestycję wartą 110 mln złotych, ale pojawił się problem. Wojewoda Adrian Czubak twierdzi, że budowa nie może ruszyć, ponieważ do dzisiaj marszałek nie przekazał mu dokumentacji.
Podczas konferencji prasowej wojewoda odniósł się do niedawnej wypowiedzi marszałka regionu, który stwierdził: "panie wojewodo, jest 80 mln złotych, trzeba się brać do roboty".

- Szanowny panie marszałku, już się pan raz wziął do roboty, to mamy zbiornik Włodzienin, który okazał się katastrofą budowlaną. My się do tej roboty - i niech pan nas nie pogania - nie weźmiemy, jeśli nie zostaną spełnione podstawowe warunki inwestycyjne - podkreślił Adrian Czubak.

- Pan wojewoda nie może się powołać na żadną pracę, którą wykonał w województwie, dlatego mu to tak ciężko przychodzi - ripostuje marszałek Andrzej Buła.

Samorządowiec zarzucił wojewodzie mijanie się z prawdą. Jak podkreśla, od początku roku próbował przekazać Wodom Polskim w Gliwicach projekt inwestycji.

- My byśmy chcieli przekazać tę dokumentację, tylko nikt z Gliwic po nią nie przyjechał. Z panem Łukaszem Lange, tamtejszym dyrektorem Wód Polskich, odbędzie pierwsze spotkanie w tej sprawie w poniedziałek - wyjaśnił marszałek Buła. Termin tego spotkania miał zostać ustalony dzisiaj (21.09).

Do tematu współpracy i dokończenia inwestycji odnieśli się także prezes Wód Polskich Przemysław Daca i Tadeusz Jarmuziewicz, likwidator Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, instytucji, która przygotowała dokumentację.

- Tutaj bardzo proszę marszałka, aby beż żadnych gierek politycznych w tym gorącym okresie wyborczym przekazał nam jak najszybciej dokumentację - mówił prezes Daca.

Natomiast Tadeusz Jarmuziewicz zapowiedział, że w tej sprawie będzie namawiał szefa Platformy Obywatelskiej na protest w trybie wyborczym. - Chcę tylko zasugerować, że w temacie przekazania dokumentacji nie mamy sobie nic do zarzucenia - podkreślił.
Adrian Czubak, Andrzej Buła
Andrzej Buła
Przemysław Daca, Tadeusz Jarmuziewicz
Konflikt ws polderu Żelazna

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »