Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-18, 14:10 Autor: Maciej Stępień

Brzeg chce odzyskać dawną willę lokalnego przedsiębiorcy. Kolejny zabytek może trafić do miasta

Brzeg chce odkupić willę dawnego przedsiębiorcy. XIX wieczny zabytek trafił na licytację [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Brzeg chce odkupić willę dawnego przedsiębiorcy. XIX wieczny zabytek trafił na licytację [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Willa Loebecka od lat popada w ruinę. Zabytkowy budynek stoi w samym centrum miasta i od dłuższego czasu szpeci starówkę. Teraz, po modernizacji amfiteatru, okolicznych kamienic, a także jednego z parków, widok niszczejącego obiektu jeszcze bardziej kłuje w oczy, dlatego władze Brzegu postanowiły willę odzyskać. Na początku października w tamtejszym sądzie ma odbyć się licytacja.
Zielone światło tej inwestycji dali radni na piątkowej sesji. Niemal jednogłośnie zgodzili się na to, aby spróbować odzyskać zabytek. Burmistrz Jerzy Wrębiak w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że obecna cena wywoławcza jest bardzo atrakcyjna i warto o ten budynek powalczyć.

- Póki co cena wynosi 450 tysięcy złotych, więc jest to atrakcyjna oferta. Na pewno wyzwaniem będzie późniejszy remont, ale niekoniecznie musimy zrobić go my. Mamy tutaj dużo podmiotów gospodarczych i może ktoś zechce go odrestaurować.

Powiatowy konserwator zabytków Radosław Preis pozytywnie ocenia starania Brzegu. Jego zdaniem odzyskanie tej willi to dobra inicjatywa i szansa na uratowanie historycznego obiektu. Problemem może być kosztowny remont.

- Stan techniczny zabytku jest zły. Lata zaniedbań oraz dewastacje zrobiły swoje. Oczywiście jest to do uratowania, ale trzeba tutaj włożyć dużo pieniędzy. Trzeba jednak zauważyć, że budynek i jego lokalizacja jest rewelacyjna i naprawdę warto się tym zainteresować, odkupić i odrestaurować – sumuje Preis.

Przypomnijmy, że dwa lata temu samorząd od prywatnego przedsiębiorcy odkupił zabytkowy pałacyk przy ulicy Jana Pawła. Nieruchomość wraz z niezbędnym zabezpieczeniem dachu kosztowała kilkaset tysięcy złotych. W planach możliwe są także kolejne przejęcia niszczejących historycznych budynków.
Jerzy Wrębiak i Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »