Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-14, 16:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Kilkanaście lat bez pociągów. Głubczyce jedynym miastem powiatowym bez połączeń kolejowych

Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
2000 rok - to wtedy po raz ostatni odjechał pociąg z Głubczyc. Od tego czasu są one jedynym miastem powiatowym na Opolszczyźnie, które nie ma połączeń kolejowych. Od kilkunastu lat trwają rozmowy o przywrócenie kolei na głubczyckie tory.
Nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy pojawiła się w tym roku. Między innymi dzięki listowi intencyjnemu, który wystosowały lokalne firmy związane z rolnictwem, które wykazały w nim tonaż płodów, które rocznie będą koleją przewozić. Była też deklaracja samorządu województwa opolskiego o przekazaniu pieniędzy na dokumentację techniczną.

- Cały czas nie wiemy, ile kosztowałaby rewitalizacja naszej linii - mówi Paweł Buczek, radny Głubczyc i inicjator powrotu kolei. - Odbywają się spotkania, konsultacje i podawane są kwoty bardzo rozbieżne. Od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Myślę, że taka dokumentacja pozwoli sprecyzować, o jakich my pieniądzach mówimy.

Mieszkańcy Głubczyc są zgodni, że powrót kolei jest niezbędny.

- Były piękne czasy, kiedy ta kolej tutaj kursowała. Jeździła aż do Krnova, a teraz Głubczyce są odcięte od świata. - Na pewno się przyda tutejszej przedsiębiorczości. Wiele osób by z tego skorzystało. - Jak byłam dzieckiem, to koleją można było dojechać wszędzie. A teraz tylko samochody.

Problemem może być kwestia dworca, który od 2012 roku jest w rękach prywatnych i popada w ruinę.

- Chcemy go odkupić – przekonuje Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Widząc, że niewiele się zmienia i to mimo corocznych zapewnień właściciela o remoncie, mimo że konserwator zabytków nakazuje prace, postanowiliśmy go odkupić. Zaproponowaliśmy taką cenę, za jaką ten inwestor dworzec kupił od gminy, ale otrzymaliśmy odmowę.

Co istotne są przewoźnicy, którzy chętnie skierowaliby swoje składy na głubczyckie tory. Taką chęć wykazały PKP Cargo i Koleje Śląskie.

Więcej na ten temat w jutrzejszej (15.09) Samorządowej Loży Radiowej, którą nadamy z Głubczyc.
Paweł Buczek
mieszkańcy Głubczyc
Adam Krupa

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 16:40 W Otmuchowie wiatr nie sprzyjał żeglarzom - z dwóch dni regat ścigać mogli się tylko w niedzielę [ZDJĘCIA] Na Jeziorze Otmuchowskim rozegrano regaty o puchar starosty nyskiego i memoriał Franciszka Ela. Zaplanowana na dwa dni impreza z powodu niesprzyjającej pogody… » więcej 2021-07-25, godz. 16:00 Wcześniej zrobili podbudowę, teraz ułożą asfalt - remont ulicy Strzeleckiej w Łaziskach Jeszcze tylko jedną drogę w gminie Jemielnica czeka remont. Samorząd wykonał już większość prac zaplanowanych na ten rok. To, co pozostało na liście… » więcej 2021-07-25, godz. 15:59 Niedziela pod znakiem pożarów na polach. Płonie m.in. zboże na pniu W powiecie strzeleckim, namysłowskim, nyskim i kędzierzyńsko-kozielskim strażacy walczyli w niedzielę z pożarami na polach. W powiecie namysłowskim zapalił… » więcej 2021-07-25, godz. 15:30 Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia… » więcej 2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »