Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 11:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Pozycja żółwia się nie sprawdza". Tak twierdzą psi behawioryści. Jak reagować na atak psa?

Zły pies [fot. Flickr]
Zły pies [fot. Flickr]
Leszek Kois [fot. Katarzyna Zawadzka]
Leszek Kois [fot. Katarzyna Zawadzka]
Co zrobić, gdy podczas pieszej wędrówki napotkamy agresywnego wolno biegającego psa? Zdaniem specjalistów, próba ucieczki tylko potęguje agresję zwierzęcia, które jest od nas szybsze.
Psi behawiorysta Leszek Kois radzi stanąć bez ruchu, bokiem do psa i nie patrzeć mu w oczy. Zaznacza też, że pozycja żółwia, której często uczy się uczniów, w praktyce się nie sprawdza. Lepiej przenieść uwagę zwierzęcia na inny ruszający się obiekt, na przykład plecak.

- To, co jest wiecznie powtarzane, że jak cię pies zaatakuje, to rób pozycję żółwia. Powiem to z pełną odpowiedzialnością na antenie: uważam, że jest to kłamstwo - mówi Leszek Kois. - W momencie, kiedy testowaliśmy pozycję żółwia w kombinezonach, gryzienie po nerkach było w 90% testów. Nagrywaliśmy nasze eksperymenty. Proszę sobie teraz wyobrazić, że dziecko bądź osoba dorosła robi pozycję żółwia, a pies gryzie go po nerce. Odruchem bezwarunkowym będzie zasłonięcie miejsca bolącego i odsłonięcie głównych narządów życiowych, jakimi są tętnice. W takiej pozycji pies ma nas na patelni - dodaje.

- Nasza grupa psich behawiorystów wypracowała inną strategię radzenia sobie z takim atakiem - mówi Kois. - W technice, którą wypracowaliśmy, bazujemy na wielu zmysłach psa, celowym przeniesieniu agresji, czyli gryzienia elementu, który szybko się przemieszcza. To może być torba, tornister, który się rusza. Pies ma tak skonstruowany wzrok, że widzi elementy przemieszczające się bardzo wyraźnie, natomiast elementy, które stoją, mniej wyraźnie. Jeśli przeniesiemy pogryzienie na jakąś torbę, reklamówkę, pies rozpocznie konfrontację z tą rzeczą, którą ruszamy. My w tym czasie będziemy mogli spokojnie się wycofywać - dodaje.

Zdaniem Koisa, przede wszystkim należy edukować społeczeństwo, co zrobić, aby do ataku nie doszło. - Pies, zanim zaatakuje, wyśle wiele sygnałów ostrzegawczych - zaznacza psi behawiorysta.
Leszek Kois cz. 1
Leszek Kois cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »