Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-21, 06:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

35 lat temu Jan Paweł II odwiedził Górę św. Anny. W naszym programie wracamy do tego wyjątkowego wydarzenia

Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
21 czerwca 1983 roku spotkało się z papieżem na Górze św. Anny około miliona pielgrzymów. Okoliczne drogi były zablokowane, na stację kolejową w Leśnicy i Zdzieszowicach dojeżdżały kolejne, specjalnie podstawione pociągi, ludzie ciągnęli ze wszystkich stron. Te wydarzenie będziemy dzisiaj (21.06) przypominać w programach Radia Opole, które nadawane są właśnie z Góry św. Anny. Nasz wóz transmisyjny będzie można spotkać na Rynku, u stóp pomnika Jana Pawła II.
35 lat temu papież „rozmawiał” z wiernymi, którzy zgromadzili się na zboczu Góry św. Anny. Wówczas to ekipa techniczna Radia Opole dbała o to, żeby transmisja tego wydarzenia była dobrze słyszalna we wszystkich radioodbiornikach.

O tym, jak wyglądała ta papieska pielgrzymka od „kuchni”, a raczej zza zamkniętej klasztornej furty, w programie Reporterskie Tu i Teraz opowie ojciec Jozafat Gohly, długoletni gwardian klasztoru na Górze św. Anny. Opowie m.in. historię figurki św. Anny, która przez lata stała w prywatnych pokojach Jana Pawła II.

- Biskup opolski Alfons Nossol był na Watykanie. Zabrał ze sobą, mówiąc, że zaprasza na Górę św. Anny, kopię jeden do jeden figury św. Anny Samotrzeciej i ustawił ją w jadalni papieskiej. Była to jedna z kopii wykonanych przez brata Jacka Kosznego, który był franciszkaninem i na Górze św. Anny przeżył ponad 50 lat – mówi o. Jozafat Gohly.

Przez cały dzień na naszej antenie będzie można usłyszeć wspomnienia słuchaczy, mieszkańców Opolszczyzny.

- Wsiadłem na rower i pojechałem do Poręby. To było wtedy, kiedy helikopter papieski wystartował z Wrocławia – opowiada pan Piotr.

- Myśmy mieli kartę wstępu od księdza, który miał miejsce w sektorze A, czyli tym najbliższym – wspomina pan Edward.

- Jako świeżo upieczonej pielęgniarce ksiądz Bronisław Dołhan zaproponował pracę przy obsłudze pielgrzymów na Górze św. Anny – mówi pani Wiesława.

- Pojawił się helikopter to już serca nam do gardła prawie podchodziły – opowiada pani Teresa.

W przedpołudniowym programie Ona i On porozmawiamy o szansach na rewitalizację Góry św. Anny, a w Loży Radiowej gościć będzie ks. dr Andrzej Hanich, który papieską pielgrzymkę współorganizował.
Jan Paweł II na Górze św. Anny
Ojciec Jozafat Gohly
Wspomnienia słuchaczy Radia Opole

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »