Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-21, 06:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

35 lat temu Jan Paweł II odwiedził Górę św. Anny. W naszym programie wracamy do tego wyjątkowego wydarzenia

Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
21 czerwca 1983 roku spotkało się z papieżem na Górze św. Anny około miliona pielgrzymów. Okoliczne drogi były zablokowane, na stację kolejową w Leśnicy i Zdzieszowicach dojeżdżały kolejne, specjalnie podstawione pociągi, ludzie ciągnęli ze wszystkich stron. Te wydarzenie będziemy dzisiaj (21.06) przypominać w programach Radia Opole, które nadawane są właśnie z Góry św. Anny. Nasz wóz transmisyjny będzie można spotkać na Rynku, u stóp pomnika Jana Pawła II.
35 lat temu papież „rozmawiał” z wiernymi, którzy zgromadzili się na zboczu Góry św. Anny. Wówczas to ekipa techniczna Radia Opole dbała o to, żeby transmisja tego wydarzenia była dobrze słyszalna we wszystkich radioodbiornikach.

O tym, jak wyglądała ta papieska pielgrzymka od „kuchni”, a raczej zza zamkniętej klasztornej furty, w programie Reporterskie Tu i Teraz opowie ojciec Jozafat Gohly, długoletni gwardian klasztoru na Górze św. Anny. Opowie m.in. historię figurki św. Anny, która przez lata stała w prywatnych pokojach Jana Pawła II.

- Biskup opolski Alfons Nossol był na Watykanie. Zabrał ze sobą, mówiąc, że zaprasza na Górę św. Anny, kopię jeden do jeden figury św. Anny Samotrzeciej i ustawił ją w jadalni papieskiej. Była to jedna z kopii wykonanych przez brata Jacka Kosznego, który był franciszkaninem i na Górze św. Anny przeżył ponad 50 lat – mówi o. Jozafat Gohly.

Przez cały dzień na naszej antenie będzie można usłyszeć wspomnienia słuchaczy, mieszkańców Opolszczyzny.

- Wsiadłem na rower i pojechałem do Poręby. To było wtedy, kiedy helikopter papieski wystartował z Wrocławia – opowiada pan Piotr.

- Myśmy mieli kartę wstępu od księdza, który miał miejsce w sektorze A, czyli tym najbliższym – wspomina pan Edward.

- Jako świeżo upieczonej pielęgniarce ksiądz Bronisław Dołhan zaproponował pracę przy obsłudze pielgrzymów na Górze św. Anny – mówi pani Wiesława.

- Pojawił się helikopter to już serca nam do gardła prawie podchodziły – opowiada pani Teresa.

W przedpołudniowym programie Ona i On porozmawiamy o szansach na rewitalizację Góry św. Anny, a w Loży Radiowej gościć będzie ks. dr Andrzej Hanich, który papieską pielgrzymkę współorganizował.
Jan Paweł II na Górze św. Anny
Ojciec Jozafat Gohly
Wspomnienia słuchaczy Radia Opole

Wiadomości z regionu

2024-05-27, godz. 07:07 Apelujemy w sprawie abonamentu! Rozpoczyna się wspólna kampania społeczna 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - w specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy… » więcej 2024-05-27, godz. 06:24 Burze nad Opolszczyzną. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie o burzach dla wszystkich powiatów województwa opolskiego wydało wrocławskie biuro IMGW. » więcej 2024-05-27, godz. 06:23 Dwie główne nagrody na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych 2024 Jury 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych doceniło dwa przedstawienia, przyznając im równoległe nagrody w wysokości 40 tysięcy złotych. Główną nagrodę… » więcej 2024-05-26, godz. 19:04 Dwie dekady Polski w UE. Okolicznościowy koncert na błoniach Politechniki Opolskiej [ZDJĘCIA] Animacje dla dzieci, karuzele i Cleo na scenie. To główne atrakcje koncertu z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. » więcej 2024-05-26, godz. 19:00 O.S.T.R. i Nowator przyjadą do Wołczyna. Co zdecydowało o doborze gwiazd na dni miasta? O.S.T.R w piątek i Nowator w sobotę to gwiazdy 29. Dni Wołczyna. Święto miasta zaplanowano na ostatni weekend czerwca (28-29.06). » więcej 2024-05-26, godz. 18:25 Rozszczelnienie instalacji propan-butan na stacji paliw w Głubczycach Uwaga kierowcy! Można spodziewać się utrudnień w ruchu na wysokości stacji paliw przy ul. Wrocławskiej w Głubczycach. » więcej 2024-05-26, godz. 14:10 Gimnastyka, sztuki walki, strefa moto. Dzień Sportu w Opolu przyciągnął tłumy mieszkańców Opolskie kluby sportowe zaprezentowały swoją ofertę podczas Dnia Sportu w Toyota Park w Opolu. » więcej 2024-05-26, godz. 12:00 Szycie chirurgiczne. III miejsce opolskich studentów w akademickich mistrzostwach Rafał Rajski, Antoni Morisson, Aleksander Mateja, Maria Werner z Uniwersytetu Opolskiego zajęli trzecie miejsce w V Akademickich Mistrzostwach Polski w Szyciu… » więcej 2024-05-26, godz. 10:30 Serwal Lambo odnaleziony. Spostrzegł go przy granicy z Czechami przejeżdżający kierowca Po 10 dniach poszukiwań dziś w nocy (26.05) udało się odnaleźć Lambo, serwala afrykańskiego. Zwierzę uciekło 16 maja z prywatnej posesji w Długomiłowicach… » więcej 2024-05-26, godz. 10:00 Pojazd członowy z usterkami. Kontrola ITD w Osowcu Pęknięta szyba, brak tarczy hamulcowej, nadmierne zużycie jednej z opon, tachograf bez kalibracji - to tylko niektóre przewinienia, jakie wykryli inspektorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »