Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-29, 12:20 Autor: Justyna Maćkowiak

Jak Opolszczyzna dba o mniejszości narodowe

Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Książka kucharska wydana przez stowarzyszenie "Nasz Grodziec" [fot. Monika Pawłowska]
Książka kucharska wydana przez stowarzyszenie "Nasz Grodziec" [fot. Monika Pawłowska]
- Zaapelowaliśmy do samorządowców o wspieranie ochrony tożsamości kulturowej - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczo-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim podsumowując sobotni (26.05) 29. zjazd delegatów TSKN w Jemielnicy.
- Ten apel jest zarówno do gmin, gdzie mniejszość jest, ale nie angażuje się politycznie, jak i tych samorządów, które już wspierają mniejszości w jakimś zakresie, na przykład wspierały codzienność w postaci najmu lokali, czy możliwości spotykania się w lokalach, ale nie ogłaszały otwartych konkursów na rzecz podtrzymywania kultury mniejszości. Tymczasem nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że te gminy, które zdecydowały się na te otwarte konkursy zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie, doprowadziły do nowej jakości, często pojawiały się bardzo ciekawe publikacje, projekty historyczne, wycieczki, rajdy rowerowe - dodaje gość Radia Opole.

Podczas zjazdu rozmawiano także o utworzeniu Centrum Dokumentacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce. - Każdego dnia, kiedy odchodzi świadek czasu, to ucieka nam historia tego regionu, również naszego dziedzictwa niemieckiego. Ponadto ani w Polsce, ani w Niemczech, w muzeach nie ma zobrazowanej historii tych, którzy zostali w swoim heimacie. Aby pomysł został zrealizowany, potrzebne są pieniądze, ale także wola polityczna - dodaje Rafał Bartek.

Silną grupę na Opolszczyźnie stanowią także Kresowianie. - Tradycje kresowe są wciąż żywe - powiedział w "Poglądach i osądach" Zdzisław Adamski ze stowarzyszenia "Nasz Grodziec". - Nie zapominamy, my jako członkowie stowarzyszenia "Nasz Grodziec", plus rada sołecka i Caritas kontynuujemy tę tradycję patriotyczną i nie zapominamy o swoich korzeniach. Dbamy o cmentarz w Biłce Szlacheckiej i Biłce Królewskiej, jeździmy tam. Wydaliśmy także dwie książki ("Kuchnia mojej babci", "Śladami naszych przodków"), nasze zespoły nagrały płyty - dodaje. W centrum Grodźca znajduje się pomnik i tablica upamiętniająca osoby, które przyjechały na te tereny w 1945 roku.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2
Zdzisław Adamski

Wiadomości z regionu

2024-12-27, godz. 12:45 Mężczyzna wpadł do zamarzniętego stawu w Brzegu. Uratowali go policjanci O wielkim szczęściu może mówić 21-letni mieszkaniec Brzegu. Wczoraj (26.12) przed godziną 23:00 mężczyzna wpadł do stawu i nie potrafił wydostać się… » więcej 2024-12-27, godz. 12:10 Lodówki społeczne pomagają potrzebującym. Po świętach są częściej odwiedzane Rośnie liczba lodówek społecznych ustawianych w miastach i mniejszych miejscowościach, z czego nie tylko po świętach korzystają potrzebujący. O zaletach… » więcej 2024-12-27, godz. 11:00 Nowe fakty ws. śmiertelnego wypadku w Kędzierzynie-Koźlu Do dwóch groźnych wypadków doszło na drogach naszego regionu minionej nocy. Jeden z nich był tragiczny w skutkach. » więcej 2024-12-27, godz. 10:45 Zaginął Józef Matysek. Krapkowiccy policjanci proszą o informacje Krapkowiccy policjanci poszukują zaginionego Józefa Matyska. » więcej 2024-12-27, godz. 10:37 Dziś lepiej zostać w domu, możliwa zła jakość powietrza. Jest alert RCB Uwaga! W części naszego regionu możliwa dziś (27.12) kiepska jakość powietrza. Jej skutki mogą odczuwać osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób… » więcej 2024-12-27, godz. 10:30 ''Pierwszy krok został zrobiony''. Miejscowość Królowe doczekała się remontu drogi Fatalny stan techniczny drogi w miejscowości Królowe to już przeszłość. Powiat głubczycki wykonał remont najbardziej zniszczonych odcinków nawierzchni. Tym… » więcej 2024-12-26, godz. 21:00 Co z choinką po świętach? Są różne sposoby, w tym "metoda na leniuszka" Rozebrać dokładnie z najmniejszej ozdoby, rzucić w kąt ogrodu i chwilę poczekać - to recepta opolskich leśników na ekologiczne „pozbycie się” po świętach… » więcej 2024-12-26, godz. 16:52 Tłumy na kolędowaniu w Opolu-Szczepanowicach. "Ważne, byśmy wspólnie przeżywali ten czas" Najpiękniejsze kolędy zabrzmiały w szczepanowickim Betlejem. Już po raz 26. mieszkańcy regionu spotkali się, by wspólnie pośpiewać, złożyć sobie świąteczne… » więcej 2024-12-26, godz. 16:46 Kropla w morzu potrzeb. 100 tysięcy na odbudowę dróg po powodzi w powiecie brzeskim Jedynie 100 tysięcy złotych zaplanowano w przyszłorocznym budżecie powiatu brzeskiego na usuwanie popowodziowych szkód w infrastrukturze drogowej. Stało… » więcej 2024-12-26, godz. 16:00 Zamiast wyrzucać poświąteczne potrawy można zanieść je do lodówek społecznych Gdy zostanie nam za dużo jedzenia ze świątecznego stołu, nadmiar uszek, pierogów czy innych potraw możemy zanieść do społecznych lodówek. To doskonała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »