Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-22, 12:30 Autor: Jacek Rudnik

Wit Pichurski: konieczne było zapoznanie się z historią księcia Kazimierza I tak, by bardzo wiernie oddać kontekst epoki

Wit Pichurski [fot. Marcin Skomudek]
Wit Pichurski [fot. Marcin Skomudek]
Pomnik Kazimierza I Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Pomnik Kazimierza I Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Magdalena Matyjaszek [fot. Łukasz Fura]
Magdalena Matyjaszek [fot. Łukasz Fura]
- Pracę przy tworzeniu monumentu można porównać do procesu, kiedy aktor stara się wejść w rolę, stworzyć postać - wyjaśniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" twórca odsłoniętego w niedzielę (20.05) na opolskim rynku pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego dr Wit Pichurski. Monument historycznego założyciela Opola stanął w zaszczytnym miejscu w obecności licznie zgromadzonych opolan i jest jednym z najbardziej znaczących akcentów jubileuszu 800-lecia miasta.
- Często obserwujemy, że aktor albo nas przekonuje swoją grą, albo gra nawet dobrze, ale nie jest przekonujący i podobnie było myśląc o księciu Kazimierzu, czyli trzeba było stworzyć tę postać, z jednej strony, żeby była rzeźbiarsko i artystycznie dobra, ale również, żeby ten wizerunek był przekonujący - wyjaśniał dr Wit Pichurski.

- Przy tworzeniu monumentu, który przetrwa pokolenia towarzyszy niewątpliwie presja - wyjaśniał artysta. Konieczne było zapoznanie się z historią księcia, tak by bardzo wiernie oddać kontekst epoki i zachować maksymalnie wiele szczegółów. - To jest podobne zadanie, jakie podjął Matejko robiąc poczet królów polskich i też można się dopatrzyć pewnych nieścisłości historycznych, natomiast on stworzył pewną wizję, wczytywał się w charakter danej postaci i próbował jak najprecyzyjniej ją przedstawić.

- Monument przedstawia Księcia I Opolskiego po powrocie w wypraw krzyżowych. Z jednej strony książę widział jak wygląda nowoczesna Europa, jej rozwiązania architektoniczne i musiał skonfrontować to z sytuacją na ziemiach polskich. Musiał też stale mierzyć się z pewną brutalnością życia w średniowieczu - wyjaśniał opolski artysta.

W ocenie Magdaleny Matyjaszek, naczelniczki wydziału kultury, turystyki i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Opola pierwsze reakcje mieszkańców stolicy regionu są bardzo pozytywne.

- O doniosłości tej postaci - prawnuka Bolesława Krzywoustego - w 800-letniej historii Opola nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że Opole uzyskało prawa miejskie, to on dokonał właśnie około 1217 roku lokacji miasta na prawie flamandzkim, uczynił to najprawdopodobniej na wiecu. Miał wielki szacunek do mieszkańców, do swoich podwładnych, do rycerstwa.

- Był demokratą, ten szacunek i ten akt "mówiony" ogłoszenia lokacji świadczy o tym, że dużą wagę przywiązywał również do słowa mówionego - opowiadała w komentarzu "Poglądy i osądy" Magdalena Matyjaszek. - Książę Kazimierz I Opolski był człowiekiem bardzo nowoczesnym, przywiązywał dużą wagę do rozwoju gospodarczego, rozsądnie "układał się" z sąsiadami i miał bardzo precyzyjną wizję rozwoju księstwa opolskiego.

Pomnik założyciela miasta księcia Kazimierza I Opolskiego odsłonięto przed ratuszem w niedzielę (20.05). Stworzenie 2-tonowej rzeźby z brązu zajęło Witowi Pichurskiemu około 3 lat.
Wit Pichurski 01
Wit Pichurski 02
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2021-03-01, godz. 20:45 Raport dnia: ponad połowę mniej zakażeń koronawirusem niż wczoraj. Spada także liczba zgonów 84 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zero przypadków śmiertelnych zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo… » więcej 2021-03-01, godz. 20:15 Straż graniczna pilnuje przestrzegania nowych obostrzeń. 235 osób bez odpowiednich zaświadczeń Funkcjonariusze Straży Granicznej w Opolu kontrolowali w trakcie weekendu przestrzeganie nowych obostrzeń przy wjeździe z Czech i Słowacji. » więcej 2021-03-01, godz. 19:12 Grypa ptaków w Piątkowicach. Zakażony był łabędź Przypadek grypy ptaków potwierdzili specjaliści z Puław u łabędzia odłowionego na jazie w okolicach elektrowni w Piątkowicach w gminie Łambinowice. » więcej 2021-03-01, godz. 19:02 Wojewódzkie obchody 1 marca w Opolu. Władze regionu i miasta oddały cześć żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA] Przedstawiciele władzy rządowej w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć o bohaterach… » więcej 2021-03-01, godz. 19:00 Finał kontroli NFZ w szpitalach w Nysie i Krapkowicach. Czy tamtejsi samorządowcy mieli prawo do szczepienia w grupie… Zakończyły się kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzone w nyskim i krapkowickim szpitalu. Postępowania wszczęto po tym, gdy pojawiły się wątpliwości… » więcej 2021-03-01, godz. 18:45 Na pace rusztowania, na wadze... prawie dwa razy więcej, niż pozwalają przepisy Prawie dwa razy więcej niż powinien ważył bus zatrzymany przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Autem transportowane były metalowe… » więcej 2021-03-01, godz. 18:15 Najpierw za głośno imprezował, potem za schodami próbował się ukryć przed policją Policjanci ze Strzelec Opolskich zostali wezwani do jednego z mieszkań, z którego miały dobiegać niepokojące hałasy. Gdy mundurowi przyjechali na miejsce… » więcej 2021-03-01, godz. 17:41 Opole: Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu przy ulica Struga. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówi stanowczo "… Opolska Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu w ciągu ulicy Struga i Reymonta. Patronem mostu są 'Żołnierze Wyklęci', jednak przedstawiciele Lewicy chcą, aby… » więcej 2021-03-01, godz. 17:30 Nowoczesna domaga się wykreśleń z KK. Chodzi o świeckie państwo Przedstawiciele Nowoczesnej domagają się świeckiego państwa i wykreślenia artykułu 196 o obrazie uczuć religijnych z Kodeksu Karnego. Poseł Witold Zembaczyński… » więcej 2021-03-01, godz. 16:30 Gościęcin i Kędzierzyn-Koźle - tu również pamiętają o żołnierzach podziemia antykomunistycznego W Gościęcinie, w gminie Pawłowiczki i w Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono działaczy podziemia antykomunistycznego, członków formacji 'Olimpia' należącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »