Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-02, 22:00 Autor: Ewelina Laxy / Dorota Kłonowska

W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków

W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
W Nysie odsłonięto mogiłę zamordowanych Polaków [fot. Dorota Kłonowska]
Mogiła ofiar ludobójstw odsłonięta w Nysie. Na cmentarzu komunalnym odbyły się uroczystości odsłonięcia grobu wszystkich Polaków - ofiar ludobójstwa dokonanego przez reżimy totalitarne niemiecki i sowiecki, a także przez ukraińskich nacjonalistów.
Pomysłodawczynią stworzenia symbolicznej mogiły jest Janina Johnson, która jako dziecko przeżyła rzeź katyńską. Wspominała ona krewnych, którzy zostali zamordowani na Kresach.

- Chodzi o prawdę, nie o zemstę. My wybaczyliśmy, ale pamiętamy - mówi Janina Johnson. - Jestem bardzo szczęśliwa, że ta mogiła zostanie odsłonięta. Jest bardzo dużo Polaków, którzy nie zostali godnie pochowani, a tu będziemy mieli taką symboliczną mogiłę, gdzie każdy o swoich będzie mógł przypomnieć sobie, pomodlić się i jakiś symboliczny kwiatek, czy znicz postawić.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe, a także przedstawiciele władz. Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaznaczał, że dzięki pomysłodawcom każdy będzie mógł złożyć hołd tym, którzy zginęli za swoją przynależność narodową.

- Każdy miał w rodzinie kogoś, kto został zamordowany za to, że był Polakiem. Myślę, że dobrze się stało, że dzisiaj, czyli w Dniu Flagi Polskiej, w sposób symboliczny tę mogiłę odsłaniamy, udostępniamy wszystkim, którzy będą chcieli się pomodlić, bo jest to chwila, w której oddajemy hołd wszystkim, którzy walcząc o Polskę, tylko dlatego, że byli Polakami stracili życie.

W trakcie uroczystości obecni mogli wziąć udział w adoracji kopii wołyńskiego obrazu Madonny Kresowej, Matki Boskiej Kazimierzeckiej. Oryginał obrazu został spalony przez ukraińskich nacjonalistów podczas rzezi wołyńskiej.
Janina Johnson
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2020-10-01, godz. 14:58 Znieważyli Ukraińca i grozili mu śmiercią. Zostali skazani i przez pół roku będą pracować społecznie 6 miesięcy ograniczenia wolności dla dwóch mężczyzn za znieważenie z powodu przynależności narodowej. » więcej 2020-10-01, godz. 14:00 Policja na urodzinach! To był prezent dla 12-letniego Kacpra Spotkanie z mundurowymi, poznanie wyposażenia radiowozu, akcesoriów policyjnych, a na deser - tort z policyjnym logo. To wszystko dla 12-letniego Kacpra zorganizowali… » więcej 2020-10-01, godz. 13:30 Odnowione pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. To szansa na lepszą pracę Opolscy uczniowie szkół gastronomicznych mogą już korzystać z nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy… » więcej 2020-10-01, godz. 13:15 Przyszli aktorzy na razie nie będą szkolić się w Nysie. Uczelnia jednak nie rezygnuje z rozwoju oferty, także w innych… Nyska uczelnia musi jeszcze poczekać z rozpoczęciem kształcenia przyszłych gwiazd teatru czy kina. Wniosek o utworzenie kierunku aktorskiego został odrzucony… » więcej 2020-10-01, godz. 12:30 Ponad 4 kilogramy marihuany i 70 krzaków konopi przechwycili kluczborscy policjanci Plantację marihuany zlikwidowali kluczborscy policjanci w gminie Wołczyn. Na nieużytkach rolnych kryminalni zabezpieczyli 70 krzaków konopi w różnych fazach… » więcej 2020-10-01, godz. 11:26 Zmiany na mapie powiatów zagrożonych epidemicznie. Od soboty nowy układ Powiat głubczycki pozostanie w 'strefie czerwonej', brzeski i oleski w 'strefie żółtej' zagrożenia epidemicznego - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady… » więcej 2020-10-01, godz. 11:03 Raport MZ: w kraju blisko 2000 kolejnych infekcji i 30 zgonów. Województwo opolskie ma najmniej nowych zarażeń [AK… 21 nowych zarażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie… » więcej 2020-10-01, godz. 10:15 "Zapominamy o koronawirusie". Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje coraz więcej pacjentów z COVID-19 O przestrzeganie reżimu sanitarnego zaapelował w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej… » więcej 2020-10-01, godz. 09:32 Mamy ostrzeżenie hydrologiczne. Możliwe wezbranie wód w rzekach regioniu Do godziny 21.00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla zlewni górnej Odry i Osobłogi. Zgodnie z prognozami możliwe jest w tych miejscach wezbranie… » więcej 2020-10-01, godz. 08:59 200 kilogramów krajanki tytoniowej na prywatnej posesji. Międzywojewódzka akcja KAS 200 kilogramów krajanki tytoniowej zabezpieczyli na prywatnej posesji funkcjonariusze opolskiej i dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Gdyby tytoń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***