Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-28, 16:30 Autor: Katarzyna Doros

Niepodległa Polska okiem młodych. Rozstrzygnięto konkurs na symbole i życzenia dla "Niepodległej"

Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Rozstrzygnięcie konkursu na symbole i życzenia dla "Niepodległej" [fot. Katarzyna Doros]
Spośród 880 prac zgłoszonych do konkursu literackiego i plastycznego z okazji 100-lecia niepodległości Polski wyłoniono 88 najlepszych przedszkolaków i uczniów ze stolicy regionu. Uczestnicy konkursu mierzyli się z graficznym przedstawieniem symboli niepodległości oraz z życzeniami dla "Niepodległej".
Piotr Węgielewski, który zajął drugie miejsce w kategorii literackiej szkół ponadgimnazjalnych, zaskoczył jury innowacyjnym podejściem do tematu. - Ja napisałem utwór muzyczny rap, fristajlowy, który stworzyłem w półtorej godziny. Interesuję się tym i uznałem, że to może być innowacyjny pomysł na przedstawienie historii Polski. W swoim utworze starałem się przedstawić to, jak tęskniliśmy za niepodległością, to jak ona potem pojawiła się za osobą Józefa Piłsudskiego - mówi.

- Narysowałam żołnierza i zamek. A ja zrobiłam kuleczkami z bibuły i papierem kolorowym syrenkę warszawską i smoka wawelskiego. Zajęło mi to dwa dni - dodają przedszkolaki, które opowiadały o swoich symbolach narodowych.

- Ogłaszając konkurs liczyliśmy na około 200-300 prac. Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu - mówi dr Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. - To jest bardzo ważne, że było tyle prac, a jeszcze ważniejsze jest to, co ci ludzie chcieli nam dorosłym powiedzieć, że należy doceniać to, co mamy, że wolność i niepodległość to nie są rzeczy, które otrzymaliśmy na zawsze, i że nie należy ich pielęgnować. Młodzież mamy wspaniałą, tylko musimy jej stworzyć warunki. Musimy się wsłuchać w to, co chce nam powiedzieć, a wtedy możemy się wielu ważnych rzeczy dowiedzieć o współczesnej Polsce, o historii, bo to od nich będzie zależało oblicze niepodległej Polski w przyszłości.

Konkursowe prace zostaną wydane w specjalnej broszurze poświęconej obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Piotr Węgielewski, przedszkolaki
dr Marek Białokur

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »