Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-26, 10:30 Autor: Bogusław Kalisz

"Konstytucja dla nauki" usprawni wyższe uczelnie. "Chcemy, żeby nauka rozwijała się w sposób zrównoważony"

Uniwersytet Opolski [fot. UO]
Uniwersytet Opolski [fot. UO]
- Uczelnie wyższe są sercem naszego regionu, Opole będzie albo miastem akademickim, albo powiatowym - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Drynda, wiceprezes regionu opolskiego Porozumienia.
Rektorzy opolskich uczelni spotkali się, aby dyskutować o głównych założeń wprowadzanej "Konstytucja dla nauki". Ustawa zakłada, że w kraju będzie funkcjonować 7 uniwersytetów. Naszego gościa zapytaliśmy, czy jest wśród nich Uniwersytet Opolski.

- Nie ma żadnego zagrożenia, będzie kategoryzowanie uczelni wyższych, natomiast w projekcie ustawy jest wprost zapisane, że dotychczasowe nazwy uczelni zostają bez zmian, więc Uniwersytet Opolski absolutnie nie jest zagrożony - mówi Drynda.

- "Konstytucja dla nauki" jest reformą inną niż wszystkie - dodaje Krzysztof Drynda.
- Proces jej tworzenia to już ponad dwa lata, był bardzo szeroko konsultowany. Głównym jej założeniem jest podniesienie jakości polskiej dydaktyki, ale i polskiej nauki. Chcemy, żeby w Polsce nauka rozwijała się w sposób zrównoważony.

Nowa ustawa o szkolnictwie ma obowiązywać od 1 października tego roku. Reforma wprowadza m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, zwiększenie finansów na naukę i zmianę modelu kształcenia doktorów.

- Projekt "Konstytucji dla nauki" był konsultowany ze środowiskiem akademickim. Ustawa w swojej treści bardzo ewoluowała i dodajmy - jest bardzo potrzeba - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

- Z dość restrykcyjnego projektu proponowanego na początku tych konsultacji, ustawy, która mniej więcej poziomowała uczelnie na zasadach instytucji korporacyjnych typu Stany Zjednoczone, zeszliśmy do poziomu bardzo socjalnego skandynawsko-belgijskiego, który daje wszelako bardzo dużo autonomii i opiera się na starej europejskiej tradycji - mówi Tukiendorf.
Krzysztof Drynda
Krzysztof Drynda
Marek Tukiendorf

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »