Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-26, 06:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Marszałkowie wystąpią do rządzących o pochylenie się nad palącymi problemami regionów

Obrady Konwentu Marszałków Województw RP w Pokrzywnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Obrady Konwentu Marszałków Województw RP w Pokrzywnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Więcej pieniędzy rząd powinien przeznaczyć na służbę zdrowia, drogi lokalne oraz rozwój obszarów wiejskich. 13 wspólnie uzgodnionych stanowisk dotyczących związanych z tym problemów przyjął Konwent Marszałków Województw RP obradujący w Pokrzywnej. Stanowiska skierowane zostaną do rządu w celu ich dalszego procedowania.
- Chcielibyśmy, aby do systemu kształcenia wchodziły nowe zawody medyczne – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Mamy liczne braki, jeśli chodzi o obsadę pielęgniarską. Zaproponowaliśmy stanowisko, które wspólnie z samorządem województwa opolskiego zostało uzgodnione. Będzie to asystent medyczny. Chcielibyśmy, aby jak najszybciej zareagował na to pan minister i można było wpisać to na listę zawodów medycznych, rozszerzyć zakres do edukacji dwuletniej. Jesteśmy gotowi z bazą i kadrą.

- Palącym problemem jest budowa i modernizacja dróg lokalnych – mówi o stanowisku konwentu w tej sprawie Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Chcielibyśmy, aby więcej pieniędzy było na ten cel przeznaczonych. Dlatego, że marszałkowie województw mówili tutaj, jak ogromna jest sieć dróg gminnych i powiatowych, które wymagają wsparcia. W takim np. województwie zachodniopomorskim jest 14 tysięcy kilometrów dróg lokalnych. Przeznaczając tylko jeden milion złotych na kilometr to potrzebujemy 14 miliardów złotych.

Stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP przyjmowane są pod warunkiem jednomyślności. Obecnie gospodarzem półrocznej prezydencji jest województwo opolskie. Konwent marszałków regionów jest forum dyskusji, wymiany informacji oraz doświadczeń.
Władysław Ortyl
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »