Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-25, 11:25 Autor: Jacek Rudnik

Prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła o niewielkich szansach na obniżkę cen masła i tłuszczów zwierzęcych

Martin Ziaja [fot. Paula Hołubowicz]
Martin Ziaja [fot. Paula Hołubowicz]
- Jest nowa moda na tłuszcze pochodzenia mlecznego, np. w USA, które z eksportera takich produktów stały się importerem - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martin  Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła pytany o przyczynę wciąż wysokich cen masła. Powodów niezłej koniunktury na masło i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jest więcej, a szanse na obniżkę cen raczej niewielkie.
Dużym importerem produktów mlecznych są także Chiny - przypomniał Martin Ziaja, co też może się przyczyniać do spadku podaży u nas, a co za tym idzie, utrzymywania się relatywnie wysokich cen masła.

Czy jest szansa na zmianę niekorzystnego trendu?

- W najbliższym czasie pomimo, że my jako producenci mleka, raczej spodziewamy się spadku cen mleka w skupie, to ceny masła, tłuszczów, prawdopodobnie nie spadną zbytnio. Inne produkty pochodzenia mlecznego, nabiał mogą potanieć, ale tłuszcze mało prawdopodobne, dlatego, że jest brak go na rynku, a produkcja tłuszczu raczej nie wzrośnie - argumentował prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.

W ocenie Martina Ziai zakłady mleczarskie także w Polsce poszerzają ofertę, jeśli chodzi o liczbę produktów mlecznych i masło w pewnym sensie stało się "produktem ubocznym".

- Przyzwyczajenie konsumentów, żeby nie spożywać za dużo tłuszczu, przy produkcji odtłuszczonego mleka w proszku, tego tłuszczu gdzieś się trzeba pozbyć.

W ostatnich latach cena tłuszczu była słaba dla mleczarni i niejako, był to produkt uboczny, przy produkcji odtłuszczonego mleka w proszku, którego mamy dziś blisko 400 tysięcy ton - przypomniał gość Radia Opole.

Hodowcy z opolskiego zajęli ostatnio pierwsze miejsce w kraju jeśli chodzi o wydajność, szacowaną u nas przez Polską Federację Hodowców Bydła na poziomie 9056 litrów rocznie od jednej krowy przy średniej krajowej na poziomie około 8000 litrów.

- Opolskie ma jedną z najstarszych w kraju tradycji hodowli bydła - przypomniał Martin Ziaja, a wydajność w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła w przypadku opolskich producentów mleka o mniej więcej 3000 litrów, co potwierdza coraz większe zaawansowanie w prowadzeniu hodowli bydła i jej efektywności - tłumaczył w Radiu Opole prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.
Martin Ziaja 01
Martin Ziaja 02

Wiadomości z regionu

2024-10-02, godz. 09:00 Punkt pomocy w Hali Nysa do zamknięcia. Miasto stworzy magazyn sprzętu Punkt darów dla powodzian w Hali Nysa będzie otwarty tylko do końca tygodnia. Do miasta nadal przyjeżdżają dary, które trafiają do potrzebujących. To… » więcej 2024-10-02, godz. 08:04 Potrącenie pieszej. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Do zdarzenia doszło dzisiaj (2.10) przed godziną 7:00 w Krapkowicach na ul. 3. Maja. » więcej 2024-10-02, godz. 08:00 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »